Kanada 6:1 Česko

Důchodci letos dostanou jednorázový příspěvek 600 korun, řekl Babiš

Všichni důchodci dostanou letos jednorázový příspěvek 600 korun. Řekl to dnes ministr financí Andrej Babiš, podle nějž se na tomto kroku už před pondělním jednáním vlády domluvili předsedové koaličních stran.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Andrej Babiš | Foto: Filip Jandourek

„Jednorázově vyplatíme 600 korun všem. To je i spravedlivější, protože procentuální navýšení samozřejmě zvýhodňuje ty, kteří mají vyšší důchod, a ti, kteří mají míň, tak dostanou míň,“ řekl Babiš Českému rozhlasu.

Peníze půjdou ještě z letošního rozpočtu. Vyplacení příspěvku přijde podle Babiše státní pokladnu na 1,7 miliardy korun.

Přehrát

00:00 / 00:00

O záměru vlády přidat penzistům jednorázově 600 korun mluvil komentátor ČRo Petr Hartman

Příští rok se pak budou penze valorizovat podle platného zákona, ne tedy víc, jak původně navrhovalo ministerstvo práce a sociálních věcí. Šéfka resortu Michaela Marksová (ČSSD) navrhovala, aby se důchody od příštího roku zvýšily v průměru o 1,8 procenta, tedy zhruba o 205 korun.

Proti jejímu návrhu se postavil Babiš, podle nějž by podobné tempo dlouhodobě neúnosně zatížilo veřejné finance.

Premiér a předseda ČSSD Bohuslav Sobotka už dříve v tiskové zprávě uvedl, že se jeho strana pokusí prosadit návrh Marksové, a pokud neprojde u koaličních partnerů, navrhne zmiňovanou kompenzaci 600 korun, která by měla být vyplacená v prosinci letošního roku.

Obavy z toho, že by vyšší valorizace v příštím roce příliš zatížila rozpočet, sdílí i místopředseda rozpočtového výboru sněmovny Jaroslav Klaška (KDU-ČSL).

senior | Foto: Fotobanka Pixabay

„Je období hospodářského růstu, ale ono přece jen těch potřeb je stále více, než jsou možnosti. A přece jen si myslím, že je zapotřebí právě v období hospodářského růstu a konjunktury také něco dělat s deficitem,“ poznamenal Klaška.

Opoziční KSČM jednorázovou kompenzaci uvítala, podle místopředsedy strany a poslance Jiřího Dolejše to však stále není dost.

„Je to malý vstřícný krok směrem k seniorům, protože seniorské organizace požadovaly daleko zásadnější řešení valorizačního schématu, a myslím si, že to je řešení neúplné. Myslím si, že systematická valorizace, odpovídající životním nákladům důchodců a propadu jejich reálné kupní síly, by byla daleko víc na místě,“ uvažoval Dolejš.

ČTK, ČRo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme