Důchodci nejspíš dostanou v únoru 1200 korun navíc. Návrh schválili senátoři

Senioři zřejmě v únoru dostanou k penzi navíc jednorázový příspěvek 1200 korun. Dnes to schválili senátoři. Částka bude vyšší, než vláda původně plánovala. Penzistům chtěla poslat polovinu, zato ale už před Vánoci. Návrh ještě musí podepsat prezident Miloš Zeman.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Důchodci (ilustrační foto) | Foto: Filip Jandourek

Jednorázový příspěvek má důchodcům částečně vynahradit nízkou valorizaci penzí v příštím roce.

Důchody se totiž v Česku podle zákona zvyšují pravidelně od ledna o růst cen a třetinu růstu reálných mezd. Kvůli nízké inflaci se mají penze zvýšit v průměru jen o 40 korun měsíčně.

Ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová z ČSSD proto dnes rozhodnutí senátorů přivítala.

Přehrát

00:00 / 00:00

Důchodci nejspíš dostanou v únoru 1200 korun navíc. Návrh schválili senátoři. Podrobnosti zjišťovala reportérka Lenka Jansová

„Když se to sečte s tou velmi malou, ale přeci jen nějakou automatickou valorizací pro příští rok, tak to pro každého člověka znamená měsíčně částku ve výši 140 korun,“ upřesnila Marksová a dodala:

„Podstatné také je, že jednorázová částka se nebude započítávat do příjmů pro jiné sociální dávky a nebude možné ji zabavit v exekuci.“

O 1200 korun navíc nebudou muset penzisté nikde žádat. „Dostanou ho v podstatě všichni, kteří mají nárok na jakoukoli formu důchodu, ať na starobní, vdovský, invalidní, pokud jim byl přiznán do 31. prosince 2015,“ řekla senátorka z KDU-ČSL Alena Šromová z výboru pro zdravotnictví a sociální politiku.

Příspěvek důchodcům přijde stejnou formou, jakou dostávají penzi, tedy na účet nebo složenkou.

Senátor Jaroslav Kubera z ODS by důchodcům přidal mimořádně 1400 korun, tedy ještě o dvě stovky víc.

Druhý penzijní pilíř příští rok zanikne, rozhodl Senát. Návrh míří na Hrad

Číst článek

„Senioři jsou skupina, která má velmi omezené možnosti, aby se vlastním přičiněním domohla zvýšení svých příjmů na rozdíl od lidí, kteří mohou pracovat a kteří často berou miliardové částky ze státního rozpočtu,“ vysvětloval dnes Kubera.

Sociální demokraté to ale označovali za pokus zmařit schválení kompromisu dojednaného v Poslanecké sněmovně a za populismus.

Na mimořádné příspěvky k důchodům budou příští rok potřeba zhruba 3,5 miliardy korun. Peníze musí najít ministerstvo práce a sociálních věcí.

Ministryně Marksová uvedla, že tři miliardy korun budou pokryty z letošní úspory na důchodech a na dalších sociálních dávkách, dalších 580 milionů korun bude třeba získat z jiných zdrojů.

Rada seniorů plánuje ale celý způsob valorizace penzí změnit. Do jejich zvyšování chce například víc než teď promítnout růst reálných mezd a cen zboží, které si kupují starší lidé. Návrh konkrétních změn připravuje ministerstvo práce a sociálních věcí.

Starobní důchod - průměrná výše | Foto: Český rozhlas

Lenka Jansová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme