Nedostatek strážníků ve Znojmě řeší město spoluprací se seniory, hlídkují u přechodů pro chodce

Na bezpečnost dětí dohlíží u vybraných znojemských přechodů pro chodce nově senioři. Pomáhají tím městským policistům, kterých je ve městě dlouhodobě nedostatek. Senioři absolvovali kurzy první pomoci i dopravní bezpečnosti. Znojmo je první město na Moravě, kde tato spolupráce funguje. Inspiraci hledalo například v Liberci.

Znojmo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Znojemský přechod, u kterého hlídá dvojice seniorů. | Foto: Petr Tichý

Město Znojmo se ještě probouzí do tmy. Paní Anna Krnáčová už v sedm hodin ráno stojí na přechodu ve Smetanově ulici. Má na sobě reflexní kšiltovku, reflexní vestu a v ruce zastavovací terčík.

Přehrát

00:00 / 00:00

V reflexních vestách na znojemských přechodech pro chodce nestojí už pouze strážnici. Nově si je oblékají také senioři

„Říkala jsem si, že bych chtěla ještě dělat nějakou práci. Ne už nějak nadlouho, ale toto mi vyhovovalo a chtěla jsem být ještě užitečná, jak se říká, pro společnost,“ říká paní Anna, které bude letos sedmdesát let. Ráno vstává v šest hodin, ale podle jejích slov jí to problém nedělá.

V současné době chybí sedm strážníků a po naplnění stavu bychom, pokud by to dobře dopadlo, se seniory pokračovali,“ vysvětluje mluvčí městské policie Ivan Budín.

„Senioři dostávají odměnu 100 korun na hodinu. Přihlásilo se nám kolem 30 seniorů a my jsme vybrali sedm,“ říká starosta města Jan Grois.

Tento týden hlídají přechody senioři ještě ve dvojicích a pod dozorem strážníků. Od příštího týdne už budou pracovat samostatně.

Petr Tichý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme