‚Slyšíme kritiku, ale žádné řešení.‘ Jurečka odmítl výhrady ANO k důchodové novele

Ministr práce Marian Jurečka (KDU-ČSL) nesouhlasí s opozičním hnutí ANO, které se chce kvůli zpřísnění předčasných důchodů obrátit na Ústavní soud. Šéf resortu by místo kritiky uvítal návrhy k posílení udržitelnosti důchodového systému do budoucna. Hnutí ANO se chce obrátit na ústavní soudce kvůli schvalovací proceduře důchodové novely a případnému porušení principu očekávání lidí při rychlém zpřísnění předčasných důchodů.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Marian Jurečka na sjezdu ODS.

Jurečka nesouhlasí s argumenty ANO, s nimiž se chce obrátit na Ústavní soud (archivní foto) | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

„S tou argumentací nemohou souhlasit. Poctivě jsme zhruba od začátku dubna představili pravidla změn u předčasných důchodů, řekli jsme čtyři parametry, na kterých jsme se shodli. Tady je opravdu poměrně dlouhá doba, kdy se o tom ve veřejném prostoru ví,“ uvedl Jurečka.

Podle něj se informace objevily pak také v červenci při projednávání normy ve Sněmovně a v srpnu, když o zákonu jednal Senát.

Hnutí ANO napadne důchodovou novelu u Ústavního soudu. Vadí mu procedura schvalování předlohy

Číst článek

Vládní důchodová novela má platit od října. Zpomaluje valorizace a zpřísňuje předčasné penze. Cílem je zbrzdit zadlužování a růst výdajů.

Zákon zkracuje možnost jít do penze dřív z pěti na tři roky, zvyšuje krácení předčasného důchodu, stanovuje podmínku 40 let placení odvodů a ruší valorizaci zásluhové části do řádného důchodového věku.

Výhrady k zavedení změn bez přechodného období měl i prezident Petr Pavel. Vládě v pondělí také vytkl, že nevedla intenzivní informační kampaň o plánovaných úpravách, aby se na ně lidé mohli připravit.

Na rychlé zpřísnění i na schvalovací proceduru se chce zaměřit také ANO. Podle šéfky jeho poslaneckého klubu Aleny Schillerové by podání mohlo být hotové do října.

Opozice dlouhodobě s vládními záměry změn penzí nesouhlasí a kritizuje je. „Měsíce a měsíce slyšíme jenom kritiku a odmítání, ale neslyšíme žádný návrh řešení. Pokud se shodujeme, tak je to v otázce případných dalších výdajů, nikoliv jak systém stabilizovat. Ocenil bych, kdyby obě hnutí (ANO a SPD) přišla s návrhy udržitelné důchodové reformy,“ řekl Jurečka. Dodal, že je připraven s opozičními politiky o úpravách a faktech jednat.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme