Poslanci se vrací k vládní důchodové reformě. Začalo závěrečné kolo schvalování

Sněmovna obnovila závěrečné kolo schvalování vládní důchodové reformy, kterou kritizují opoziční poslanci. Z nich byly ve středu ráno do debaty přihlášeny čtyři desítky. Jako první se ke slovu díky přednostnímu řečnickému právu dostal předseda poslanců SPD Radim Fiala. Stejné výsady pak využila pirátská místopředsedkyně Sněmovny Olga Richterová (Piráti).

Praha (Aktualizováno: 12:12 6. 11. 2024) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

ilustrační foto

Sněmovna obnovila závěrečné kolo schvalování vládní důchodové reformy (ilustrační foto) | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

Fiala kromě opakovaného odmítání vládní reformy penzí opět řekl, že SPD má zcela konkrétní představy o podobě vývoje důchodového systému. Vládní reformě vytkl mimo jiné to, že se nezabývá prorodinnými opatřeními. „Pokud se nebudou rodit děti, žádný průběžný důchodový systém nemůže fungovat,“ řekl.

STEM: Současný systém penzí neumožňuje prožít důstojné stáří, soudí většina Čechů

Číst článek

„V reformě chybí rozumná úprava penzijních fondů,“ uvedla Richterová. Fondy podle ní zajišťují v zahraničí na rozdíl od Česka nejen důstojné stáří seniorů, ale pohánějí svými investicemi také ekonomický růst. Richterová znovu hájila pirátský návrh valorizace rodičovského příspěvku.

Vystoupení Richterové vyvolalo nesouhlasné reakce poslanců opozičního hnutí ANO.

„Vy jste taky napáchali stejnou škodu jako tahle vláda za tři roky,“ uvedla například Jana Pastuchová (ANO).

Reforma předpokládá zejména další postupné zvyšování věku pro odchod do důchodu a snižování výpočtu nových penzí. Opatření mají podle vlády přispět k udržitelnosti a snížení schodku důchodového systému. Opozice se změnami nesouhlasí a slibuje, že je za rok zruší, pokud se dostane do vlády.

Asociální a nerealistický návrh, nebo nutná změna systému? Devět ekonomů hodnotí penzijní reformu

Číst článek

Poslanci k důchodové reformě předložili tři desítky pozměňovacích návrhů, a to i z koaličních řad. Patří k nim stanovení věkové hranice pro nárok na starobní důchod na 67 let. Původní vládní návrh s žádným stropem nepočítá. Opoziční ANO a SPD ale trvají na zachování nynějších 65 letech.

Sama koalice hledá shodu na předčasných penzích pro zaměstnance pracující v náročných profesích. Poslanci TOP 09 a ODS navrhli původní počet lidí s nárokem na dřívější penzi omezit na desetinu. Jurečka navrhuje, aby takovým zaměstnancům zaměstnavatelé povinně přispívali na penzijní spoření.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme