Důchodová reforma počítá se zvyšováním věku odchodu do penze

Důchodová reforma v Česku by měla počítat se zvyšováním věku pro odchod do penze. Pouhý růst daní a odvodů český penzijní systém nezachrání. Vyplývá to ze závěrečné zprávy expertního týmu, který déle než rok propočítával návrhy reformy jednotlivých politických stran ve sněmovně.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lidé odpočívají ve stínu | Foto: Jan Rosenauer

Ukázalo se, že důchodová reforma je nutná, česká společnost totiž stárne. Lidé nad 60 let tvoří asi pětinu populace. "Pokud se budou v praxi potvrzovat stávající demografické projekce, které počítají s tím, že lidé se budou dožívat stále vyššího věku, tak na tento trend musí reagovat i věková hranice pro odchod do důchodu," řekl koordinátor týmu Vladimír Bezděk. Doplnil, že by i nadále měli všichni do důchodového systému přispívat stejně.

O důchodové reformě mají jednotlivé politické strany ve sněmovně své představy. "Příspěvková sazba, která dnes financuje systém, což je 28 procent, je dostatečná. Její další zvyšování nepovažujeme za dlouhodobé řešení důchodových problémů. Některé strany navrhují některá zvýhodnění, například rodin s dětmi, ale i tak je to zvýhodnění spíše okrajové," řekl Bezděk. Dodal, že důchodový systém potřebuje zásadní změny, a nikoliv kosmetické úpravy.

Julie Rákosová, Vilém Janouš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme