Důchodový systém je u nás stabilizován na 25 let

První část důchodové reformy přinesla stabilizaci systému na zhruba 25 let. V souvislosti s demografickou křivkou a růstem mezd je nutné počítat s výkyvy. Proto se připravují další dvě fáze reformy.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

důchodci, senioři

důchodci, senioři | Foto: Ministerstvo vnitra ČR

Náměstek ministra práce a sociálních věcí Marián Hošek také připomíná, že především mladší generace by neměla spoléhat jen na stát, ale zajistit si důchodové připojištění a spořit na důchod co nejdříve. "V průběžném systému jsme schopni zajistit určitou hladinu důchodových příjmů, ale každý občan by měl vědět, že to je jenom základní hladina a to ostatní, co by v důchodovém systému měl možnost pobírat, by mělo být realizováno pomocí doplňkových důchodových systémů," uvedl Hošek.

Doplnil, že v současné době už některé doplňkové systémy fungují, jako jsou například penzijní připojištění, životní pojistky a podobné formy. Ministerstvo má v úmyslu tyto formy posilovat a stabilizovat, ale také zajistit jejich ochranu, aby byly zabezpečené a udržitelné.

S možností důchodového připojištění částečně souhlasí také poslankyně za ČSSD Anna Čurdová. Obává se ale, že mladí lidé nebudou mít dostatek finančních prostředků.

"Protože další kroky, které se připravují, ať už je to například takzvané odložené školné, ať už jsou to náklady spojené s bydlením, se založením rodiny a tak dále, tak si myslím, že jdou do takových výšek, že jim nebude zbývat na to, aby mohli tu částku dávat na pojištění nebo na důchod," vysvětlila Čurdová.

Vilém Janouš, Kateřina Roszová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme