Důchody se podle ministerstva práce od ledna zvýší nejméně o 650 korun. Průměr bude 805

Všichni důchodci v Česku by si od ledna mohli polepšit minimálně o 650 korun. Další navýšení pak bude záviset na jejich odpracované době a výši odvodů. Průměrná penze by se měla zvednout celkem o 805 korun. Ve čtvrtek o tom informovalo ministerstvo práce.

Praha (Aktualizováno: 13:00 9. 9. 2021) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Všichni důchodci v Česku by si od ledna mohli polepšit minimálně o 650 korun (ilustrační foto) | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

Navýšení penzí tak bude vyšší, než se očekávalo. Podle dřívějších odhadů ministerstev práce a financí měla starobní penze růst podle zákonných pravidel o 458 korun. Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) koncem srpna uvedla, že to bude 497 korun.

Inventura vládních slibů: co se podařilo prosadit ohledně důchodové reformy?

Číst článek

Resort práce ve čtvrtek sdělil, že se zákonná valorizace u průměrné penze dostala na 505 korun. Na důchody tak bude potřeba i vyšší suma, než se počítalo. Ke svému zákonnému přidání všichni důchodci a důchodkyně dostanou měsíčně ještě 300 korun.

Důchody se skládají ze dvou částí. Pevná solidární část je pro všechny stejná a má odpovídat desetině průměrné mzdy. Letos činí 3550 korun. Zásluhová část se pak stanoví podle odvodů a odpracovaných let.

Ministerstvo práce navrhuje, aby se solidární díl zvedl všem o 350 korun. S třísetkorunovým měsíčním bonusem by si tak všichni lidé s penzí přilepšili o 650 korun.

Zásluhový díl by se jim pak podle plánů ministerstva měl navýšit o 1,3 procenta. Průměrná starobní penze by se zvedla podle zákona o 505 korun, s příspěvkem 300 korun tedy dohromady o 805 korun.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme