Důchody se od příštího roku zvýší průměrně o 346 korun

Důchodci si od příštího roku polepší o 346 korun. Vláda dnes schválila valorizaci, kterou předložilo ministerstvo práce a sociálních věcí. Ministr Petr Nečas připomněl, že před rokem dostávali důchodci v průměru 8188 korun, napřesrok v lednu bude průměrná starobní penze 9111 korun.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

důchodci, senioři | Foto: Ministerstvo vnitra ČR

Premiér Mirek Topolánek vysvětluje, proč jeho kabinet nepřidá každému penzistovi jeden tisíc korun, jak ODS slibovala před volbami: "My jsme vázali tisíc korun zvýšení důchodu na zvýšení daně z přidané hodnoty z pěti na patnáct procent. K tomu ale nedošlo. Tak samozřejmě nemohly být v tomto smyslu valorizovány důchody tak, jak jsme předpokládali. A to, že nakonec byly valorizovány, souvisí úplně s něčím jiným."

Podle opozice a odborů je zvýšení penzí příliš nízké, protože důchodcům ani nedorovná dopady vládní reformy veřejných financí. S tím vláda nesouhlasí. Ministr práce a sociálních věcí Petr Nečas říká, že penzisté se nemusí obávat nejen zvýšení daně z přidané hodnoty z pěti na devět procent, ale ani zavedení spotřebních daní za energie: "U penzí jsme, jako u jediné sociální dávky, zachovali automatické valorizační schéma. To znamená, že každý rok se penze valorizují minimálně o celkový nárůst inflace a k tomu o jednu třetinu nárůstu mezd. Samozřejmě budeme velice pečlivě analyzovat inflační vývoj v příštím roce a podle toho připravovat i další valorizace."

Ondřej Píša Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme