Důchody, slovenské volby i válka na Ukrajině. Na Hradě jednali prezident s premiérem

Premiér Petr Fiala (ODS) při pondělním jednání s prezidentem Petrem Pavlem na Pražském hradě hovořil o výsledku prezidentských voleb na Slovensku, v nichž o víkendu vyhrál Peter Pellegrini. Dalšími tématy jednání byly plány vlády do konce volebního období nebo válka na Ukrajině. Premiér to sdělil na síti X.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Premiér Petr Fiala (ODS) a prezident Petr Pavel

Počátkem roku spolu prezident s premiérem poobědvali i s manželkami | Foto: René Volfík | Zdroj: Koláž iROZHLAS

Fiala s Pavlem se podle premiéra také shodli na tom, že důchodová reforma je „nutným a podstatným krokem, který zajistí slušnou penzi i lidem mladším 40 let.“

Po březnové schůzce zástupců koalice i opozice u prezidenta oznámil Pavel shodu na tom, že věk odchodu do důchodu se bude muset v budoucnu prodlužovat.

Opoziční ANO to následně odmítlo, Pavel si ale za svými výroky stojí a ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka zpochybnil mandát k jednání zástupců opozičního hnutí na schůzce. Další setkání v tomto formátu se má uskutečnit 22. dubna.

Také podle Kanceláře prezidenta republiky politici v pondělí jednali o penzijní reformě, zásadních legislativních plánech vlády, výsledcích slovenských voleb a situaci na Ukrajině, která se brání ruské agresi.

Pavel s Fialou se spolu setkali v polovině února, kdy podle prezidentské kanceláře jednali o ekonomickém výhledu České republiky nebo o bezpečnostní situaci na Blízkém východě a na Ukrajině.

Podle Fialy se tehdy politici shodli na potřebě dodržování spojeneckých závazků v Severoatlantické alianci a investování do bezpečnosti země. Počátkem roku spolu prezident s premiérem poobědvali i s manželkami, tehdy ale šlo spíše o společenské setkání.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme