Duka chce rozvíjet vztahy mezi státem a církví

Nově zvolený primas se dnes vyjádřil, že si bere za cíl sblížit českou světskou společnost s církví a dlouhodobě jejich vztahy zlepšovat. Prohlásil tak na návštěvě u prezidenta Václava Klause, který Dukovi při té příležitosti oficiálně poblahopřál ke zvolení.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pražský arcibiskup Dominik Duka (vlevo) s prezidentem Václavem Klausem. | Foto: Tomáš Adamec

"Myslím, že po návštěvě papeže Benedikta XVI. se určitým způsobem zlepšila atmosféra vztahů společnost-církev. Tak bych v tom chtěl pokračovat, aby česká společnost poznala, že církev má zájem o její další růst," vysvětluje své záměry budoucí pražský arcibiskup.

Přehrát

00:00 / 00:00

Budoucí český primas, Dominik Duka, popisuje své plány.

Dominik Duka, převezme biskupskou berlu od dosluhujícího primase Miloslava Vlka v sobotu 10. dubna. Stane se tak při slavnostní bohoslužbě v katedrále svatého Víta.

Dosavadní královéhradecký biskup tedy zahájí své funkční období coby hlava české církve týden po Velikonocích. Dohodl se na tom s Miloslavem Vlkem.

Přehrát

00:00 / 00:00

Kardinál Miloslav Vlk o předání arcibiskupské funkce.

Dukovo současné působiště, královéhradecká diecéze, tak od půlky dubna osiří. Sám biskup přiznává, že hledání náhrady si vyžádá hodně času: "Nerad bych dělal falešného proroka, ale to víte, že určitou dobu to trvat bude. Budeme se snažit, aby ta diecéze mohla zase plně žít." Nového biskupa slibuje Duka přibližně na podzim.

Právě slavnostní ceremonii, označuje kardinál Vlk za právně nejzávaznější krok. "Bude to symbol, že já biskupovi předám na začátku berlu, tedy znamení pastýřského úřadu."

Zvolení nového pražského arcibiskupa nebylo žádnou náhlou událostí. Miloslav Vlk totiž podal svou demisi téměř před třemi lety.

Přehrát

00:00 / 00:00

Rozhovor Veroniky Sedláčkové s odstupujícím primasem českým Miloslavem Vlkem.

Téměř dvacet let svého působení hodnotí Vlk s nadhledem. Některé věci by ale, podle svých slov, dělal dnes určitě jinak: "Například jsem zcela důvěřoval vedení Teologické fakulty a příliš jsem se nestaral a teprve později jsem zjistil, že je potřeba jiná orientace."

V médiích neustále omýlané téma majetkového vypořádání církve Vlk komentuje opravou: "Novináři v této věci chybují každý den, protože úkolem pražského arcibiskupa není vypořádání církevního majetku a není smlouva s Vatikánem. To je záležitost české biskupské konference. Já je měl na starosti, když jsem byl předsedou této konference. Když jsem tento úřad opustil, tak přestaly být v mé kompetenci."

Přehrát

00:00 / 00:00

Nový primas Dominik Duka mluví o svém budoucím nástupci na post královéhradeckého biskupa.

Jiným problémem je ale spor o katedrálu Sv.Víta, která se naopak pražského arcibiskupa týká. Nový primas Duka se vyjádřil, že se o katedrálu soudit nebude. Kardinál Vlk k tomu jen dodal: "Já si nejsem jistý, nakolik je Dominik Duka s touto problematikou obeznámen. Mně jde v této věci především o právo a spravedlnost."

Květa Moravcová, Zuzana Walterová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme