Duka je reprezentantem myšlenky dialogu se společností i uvnitř církve

Pražský arcibiskup Dominik Duka se stal členem nejvyššího vedení katolické církve. Papež Benedikt XVI. ho dnes jmenoval kardinálem. Česko tak má v poradním sboru papeže nově dva zástupce, kardinálem je i Miloslav Vlk. Ten jmenování Duky vnímá i jako vyznamenání a prestiž pro katolickou církev v České republice.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Arcibiskup Dominik Duka u obrazu svého předchůdce kardinála Josefa Berana

Arcibiskup Dominik Duka u obrazu svého předchůdce kardinála Josefa Berana | Foto: Tomáš Novák

„Je to také projev lásky svatého otce k naší zemi a k Praze, že na to myslel a že to nosí v srdci. A panu novému kardinálovi přejeme mnoho moudrosti do nových úkolů, které ho budou čekat u tohoto poslání, které má jako spolupracovník svatého otce,“ řekl Miloslav Vlk.

Jmenovací dekret Dominik Duka převezme v únoru. „Pro mě to bylo překvapení. Už včera odpoledne. Když mi oznámila nunciatura, že přijede pan rada, tak mi trošku zatrnulo, co jsem špatného vykonal. Myslím, žeč je to významná událost pro českou církev, kde od svatého Vojtěcha máme určitou pražskou tradici biskupů, arcibiskupů a kardinálů. A je to uznání i našemu náboženskému a kulturnímu životu. Ale především je to v linii mých předchůdců,“ prozradil Českému rozhlasu Dominik Duka.

Přehrát

00:00 / 00:00

Hostem Ozvěn dne byl Miloslav Fiala, římskokatolický kněz a premonstrát, bývalý mluvčí České biskupské konference

Podle katolického kněze a bývalého mluvčího České biskupské konference Miloslava Fialy je postup v církevní hierarchii pro Dominika Duku logickým vyústěním jeho dosavadního způsobu života, myšlení i velice zásadových stanovisek.

„Ať se ocitl v jakékoli situaci, byl dělníkem ve Škodovce, vězněn na Borech v Plzni, nebo pracoval jako provinciál řeholního řádu Dominikánů či arcibiskup, osvědčil se. Je to velice zásadový člověk, vyzařuje z něj pevnost nikoli tvrdost. Říká, že pravdu musíme hlásat s láskou. A myslím, že se osvědčil i v posledních měsících při vyjednávání o církevních restitucích,“ uvedl.

Připomněl, že sám Dominik Duka dnes několikrát zdůraznil, že novou funkci bere nikoli jako osobní zásluhu, ale jako přínos pro celou Prahu, českou veřejnost a českou katolickou církev.

„Naše katolická církev se trochu liší určitou konsolidovaností od některých sousedních katolických církví. Například v Rakousku či Německu jsou poměrně rozšířené diskuse, které dokonce vyzývají k neposlušnosti k biskupům. Kdežto my jsme kolem svých biskupů shromáždění, máme k nim vztah a oni mají vztah k nám. Čili u nás nedochází k nějakým konfliktním situacím,“ přiblížil.

Dodal, že právě Dominik Duka je reprezentantem této myšlenky dialogu. „Dialogu se společností, ale i uvnitř církve. A teď ho čeká velmi náročný úkol. Nejen jako úzkého spolupracovníka papeže, ale také v rámci nově vyhlašované evangelizace, která má otevřít křesťanské hodnoty celé společnosti,“ uvedl.

Jmenování pražských arcibiskupů je téměř pravidlem

Jak na Rádiu Česko upozornil religionista Ivan Štampach, někteří biskupové jsou jmenováni kardinály za odměnu za nějakou aktivitu, ale tradičně je s určitými arcibiskupskými stolci spojeno jmenování kardinálem.

„Pokud jde o pražský stolec, pokládá se to téměř za samozřejmé. A odhadem za posledních 100 let až na jednu výjimku se všichni pražští arcibiskupové brzy po svém jmenování stali také kardinály,“ uvedl.

Jako kardinál bude Dominik Duka jedním z poradců papeže. Jeho konkrétní zařazení se ale podle Štampacha teprve ukáže. Dodal, že všichni kardinálové jsou zařazení do nějakých institucí apoštolského stolce a do nějakých kongregací.

Přehrát

00:00 / 00:00

Význam jmenování Dominika Duky kardinálem pro českou katolickou církev jsme na Rádiu Česko rozebrali s religionistou Ivanem Štampachem.

„Ale je třeba odlišit kardinály kuriální, kteří sídlí v Římě a jen nominálně jsou biskupy nějakých vlastně neexistujících diecézí. Ti se tomu mohou věnovat naplno. Takoví kardinálové, jako bude Dominik Duka, tedy se sídlem v Praze, jen občas dojíždějí do Říma a podílejí se na různých aktivitách,“ vysvětlil.

Dominik Duka je také členem sboru kardinálů, kteří volí hlavu katolické církve. A jak Štampach uvedl, může se také stát jednou papežem. „Vyloučeno to není. Bude novým kardinálem, bude přinášet nové myšlenky. Nepokládám ho za žhavého kandidáta, ale papežem se stát může,“ dodal religionista.

Eva Hůlková, Tomáš Pavlíček, Veronika Sedláčková, bre Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme