Duka odslouží mši za vlast a Zemana. Poté budou mluvit o předání budov církvi

Kardinál Dominik Duka dnes pojede do Lán. V místním kostele odslouží bohoslužbu za vlast a za zdraví prezidenta Miloše Zemana. Poté bude Duka mluvit s prezidentem o předání některých budov na Hradě církvi.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Do katedrály sv. Víta dorazilo betlémské světlo pocházející z Jeskyně Narození Páně v Betlémě, arcibiskup Dominik Duka | Foto: Filip Jandourek

„Jede na návštěvu ke svému sousedovi z Hradu, který ho pozval na společné setkání, společnou večeři. Hlavním tématem bude doladění otázek předání některých budov na Pražském hradě církvi,“ řekl osobní tajemník kardinála Milan Badal.

Prezident Miloš Zeman a kardinál Dominik Duka v červenci podepsali memorandum o převedení Jiřského kláštera a Nového probošství církvi. Stát by se tak mělo do konce ledna příštího roku.

Podmínkou dohody je, že obě památky budou do pěti let opraveny a církev se vzdá nároků na další budovy v areálu Hradu.

Badal také dodal, že bohoslužba v lánském kostele, který je součástí zámeckého areálu, je určitým způsobem výjimečná.

„Od roku 1921, kdy zámek zakoupil československý stát, tak se tam zřejmě žádná podobná mše svatá nekonala. V tom je to nepochybně výjimečné. Není to žádná tradice, není to nic, co by se opakovalo,“ dodal osobní tajemník kardinála Duky.

Návrh na bohoslužbu v kostele Nejsvětějšího jména Ježíš vzešel podle šéfa hradního protokolu Jindřicha Forejta od katolické církve a prezidentská kancelář jej prý přivítala jako velmi přátelské gesto.

Katolickou mši je možné zaměřit k nějakému dobrému úmyslu. Často je to například prosba o požehnání v nějaké významné životní situaci, při životním jubileu, jako poděkování, prosba o pomoc v obtížích nebo za zemřelé.

Jaroslav Gavenda, Anna Kottová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme