Otevře se v roce 2036 nový blok Dukovan? Je to reálné, soudí vládní zmocněnec pro jadernou energetiku

V roce 2036 by měl být podle premiéra Andreje Babiše spuštěn nový blok jaderné elektrárny Dukovany. Už teď stát jedná s uchazeči o jeho výstavbu. Je to reálný plán? V pořadu Dvacet minut Radiožurnálu na toto téma diskutoval vládní zmocněnec pro jadernou energetiku Jaroslav Míl.

Rozhovor Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jaroslav Míl | Foto: Jana Přinosilová

Podle ministra průmyslu, obchodu a dopravy Karla Havlíčka z hnutí ANO se nový jaderný blok v Dukovanech stavět bude. „Je to reálné tvrzení,“ soudí Jaroslav Míl, vládní zmocněnec pro jadernou energetiku.

Přehrát

00:00 / 00:00

Otevře se v roce 2036 nový blok Dukovan? Poslechněte si rozhovor s Jaroslavem Mílem

„Než jsme se rozhodli, že je skutečně nutné stavět jadernou elektrárnu, vyšli jsme z toho, že je třeba zvýšit účinnost výroby. Druhým bodem je, že Česko nebude exportní zemí, třetím bodem je, že výrazně zvýšíme výrobu v obnovitelných zdrojích,“ vypočítává.

„Když dáme tyto výpočty dohromady, stále zbývá výkon v rozmezí 700 až 1200 megawatt pro pásmovou dodávku, které není možné dovézt a které musíme postavit. A máme-li postavit bezemisní zdroj, zbývá jen jaderná elektrárna. Proto Dukovany,“ shrnuje.

Dodavatelé se poučili

Je ale zprovoznění nového bloku Dukovan za 16 let reálné? Zkušenosti ze zahraničí zatím ukazují, že spíše ne. Jaroslav Míl ale zůstává optimistou: „Naší výhodou je, že se všichni dodavatelé na projektech poučili a že budeme mít možnost získat kvalifikované lidi i pro stranu investora.“

Jak se ke stavbě nového bloku Dukovan postaví sousední Rakousko, Evropská unie a také další české vlády? A kdo by mohl být dodavatelem stavby? Poslechněte si celý rozhovor s Jaroslavem Mílem.

Tomáš Pancíř Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme