Bánští záchranáři vyprostili další tři mrtvé z dolu ČSM, podle průzkumu stále hrozí výbuch

Bánští záchranáři v neděli vyprostili z podzemí ostatky dalších tří horníků, kteří ve čtvrtek zahynuli při neštěstí v Dole ČSM Sever ve Stonavě na Karvinsku, řekl mluvčí OKD Ivo Čelechovský. Nedělní krátký průzkum také ukázal, že v místech výbuchu jsou stále extrémně vysoké koncentrace metanu, lokalita proto bude uzavřena vybudovanými hrázemi. Čtvrteční výbuch a následný požár si vyžádal 13 životů.

Karviná/Katovice (Aktualizováno: 13:46 23. 12. 2018) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Znak Dolu ČSM Sever ve Stonavě na Karvinsku. Při výbuchu 20. prosince 2018 zemřelo v dole třináct horníků

Znak Dolu ČSM Sever ve Stonavě na Karvinsku. Při výbuchu 20. prosince 2018 zemřelo v dole třináct horníků | Foto: Petr Sznapka | Zdroj: ČTK

„Dílčí průzkum dnes (v neděli – pozn, red.) v dopoledních hodinách umožnil vyprostit ostatky tří horníků. Budou ještě dnes převezeny do Ústavu soudního lékařství k identifikaci,“ uvedl Čelechovský.

VIDEO: Jak mohl vypadat výbuch v dole na Karvinsku. Podívejte se na simulaci polského institutu

Číst článek

Průzkumu se účastnila šestičlenná četa báňských záchranářů. V dole už nehoří, zůstávají tam ale velmi riziková místa s vysokými koncentracemi metanu a kyslíku. Kdyby se oba plyny smísily, hrozil by další výbuch. Vedoucí likvidace havárie proto okamžitě rozhodl o uzavření nebezpečného prostoru. Provizorní stěny, takzvané hráze, záchranáři budovali od pátku.

Nyní bude OKD pokračovat v dříve naplánovaném postupu. Uzavřené místo se musí dostatečně zchladit. Bude se do něj pouštět dusík. Vše může trvat i několik týdnů.

Do nedělního rána pracovníci OKD v podzemí dokončili stavbu posledních dvou hrází. Jsou už vybudovány všechny čtyři provizorní stěny, které mají prostor utěsnit, zamezit přísunu vzduchu. Celkem jde o plochu asi 500 x 500 metrů.

Na povrch záchranáři zatím dostali jen čtyři z 13 obětí důlního neštěstí. V okamžiku, kdy to situace umožní, se na místo neštěstí vypraví vyšetřovací komise. V ní jsou zástupci odborů, vedení dolu i báňských úřadů Česka a Polska.

Příbuzní u zraněných

Deset dalších lidí utrpělo zranění. Tři zranění skončili v nemocnicích, z toho dva v ostravské fakultní nemocnici.

Hospitalizované Poláky navštívily rodiny, s okolím ale komunikuje jen jeden z nich. Jeho stav je stále vážný, ale stabilizovaný. „Druhý muž zůstává v kritickém stavu,“ řekla mluvčí nemocnice Naďa Chattová.

Vážněji zraněný muž utrpěl při výbuchu a následném požáru hluboké popáleniny na více než polovině těla. Jeho stav je kritický, ale podle lékařů je pozitivní, že se v noci nezhoršil. „I jeho navštívili příbuzní,“ přiblížila mluvčí.

Třetí zraněný horník, který byl po výbuchu převezen do nemocnice v Karviné-Ráji, je už od pátku v domácím ošetřování.

Rodinám obětí výbuchu v dole ČSM už lidé poslali na dvě konta 140 000 korun

Číst článek

Důl je nyní uzavřený, 800 zaměstnanců ze dvou směn zůstalo doma, než se podaří zasažený prostor zatarasit.

Státní smutek

Polsko vyhlásilo na neděli státní smutek. Vlajky na veřejných budovách visí na půl žerdi, během celého dne se nebudou konat žádné sportovní ani zábavní akce.

Státní smutek vyhlásil v pátek polský prezident Andrzej Duda. „Můžeme být nyní duchem a modlitbou s (pozůstalými) rodinami, vzpomínat na ty, kteří zahynuli,“ řekl v sobotu polskému veřejnoprávnímu rozhlasu.

„Jsme společně v bolu a utrpení s rodinami a blízkými mrtvých horníků, vyjadřujeme naši hlubokou soustrast, spojujeme se ve společné modlitbě za mrtvé,“ citovala agentura PAP z dopisu katovického arcibiskupa Wiktora Skworce, který se bude číst během nedělních mší v katovické arcidiecézi. Tamní metropolita pak osobně povede smuteční bohoslužbu v katedrále Krista Krále v metropoli Slezského vojvodství.

Soustrast polským obětem neštěstí mohou vyjádřit i lidé v Česku, kondolenční knihy jsou k dispozici v sídle polské ambasády v Praze a v budově konzulátu v Ostravě.

miz, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme