Stav kriticky zraněného horníka z dolu ČSM se lehce zlepšil. Těžba se na místě tragédie obnoví 27. prosince

U kriticky zraněného horníka z Dolu ČSM ve Stonavě na Karvinsku se objevily náznaky drobného zlepšení. Jeho stav je ale nadále kritický. Mírně se zlepšil i stav druhého popáleného horníka. V pondělí to řekla mluvčí Fakultní nemocnice v Ostravě Naďa Chattová. Těžba uhlí v severní lokalitě dolu ČSM bude obnovena 27. prosince.

Karviná Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejméně osm lidí se stále pohřešuje.

Tragédii nepřežilo 13 horníků. | Foto: Jaroslav Ožana | Zdroj: ČTK

Vážně zraněný horník má hluboké popáleniny přibližně na polovině těla. „Zůstává dál v kritickém stavu. Jsme ohledně prognóz opatrní. Můžeme ale říct, že se objevují náznaky drobného zlepšení,“ řekla mluvčí. Stav druhého horníka je stabilizovaný. „I zde jsme ale zaznamenali mírné zlepšení,“ řekla.

Při důlním neštěstí 13 lidí zemřelo, deset dalších utrpělo zranění. Tři zranění skončili v nemocnicích, z toho dva v ostravské fakultní nemocnici. Třetí zraněný horník, který byl po výbuchu převezen do nemocnice v Karviné-Ráji, je už od pátku v domácím ošetřování.

Bánští záchranáři vyprostili další tři mrtvé z dolu ČSM, podle průzkumu stále hrozí výbuch

Číst článek

Obnova provozu

Důl je nyní uzavřený a 800 zaměstnanců ze dvou směn zůstalo doma. Těžba uhlí se v severní lokalitě Dolu ČSM ve Stonavě na Karvinsku obnoví až 27. prosince. V pondělí to řekl mluvčí těžební společnosti OKD Ivo Čelechovský.

„Dnes ráno rozhodl vedoucí likvidace havárie o ukončení havarijního stavu v oblasti postižené výbuchem metanu. Oblast 29. sloje byla uzavřena výbuchuvzdornými hrázemi a je inertizována dusíkem. V průběhu několika týdnů zde budou prováděna pouze kontrolní měření koncentrací plynů ze zavedených sond,“ uvedl v pondělí Čelechovský. Uzavřený prostor má podle něj rozlohu přibližně 500 krát 500 metrů.

Ve čtvrtek 27. prosince bude v souladu s původním harmonogramem obnoveno fárání horníků do zbývajících částí Dolu ČSM Sever, které nebyly zasaženy čtvrtečním neštěstím, uvedl Čelechovský. 

Při výbuchu v dole na Karvinsku zemřelo 13 lidí. Koncentrace metanu byla čtyřnásobně vyšší

Číst článek

Státní smutek

Výbuch metanu otřásl podzemím dolu ve čtvrtek odpoledne. Na povrch se záchranářům podařilo dostat jen tělo jedné oběti. Další tři těla vyprostila šestičlenná četa záchranářů v neděli, když na místě neštěstí prováděli předběžný průzkum. Kontrolní měření ale potvrdila, že v dole jsou stále vysoké koncentrace metanu a riziko výbuch je velké. Vedoucí likvidace havárie proto rozhodl o uzavření postiženého prostoru. Zbývajících devět těl tedy zůstane v dole ještě nějakou dobu.

V sobotu v Česku památku obětí v pravé poledne uctily sirény. V Polsku prezident Andrzej Duda na neděli vyhlásil den státního smutku. Vlajky byly na půl žerdi, rušily se kulturní a sportovní akce. V pondělí si oběti neštěstí připomenou i návštěvníci půlnočních mší ve Stonavě a v Ostravě.

Pomoc rodinám

Na konta sbírek určeným pro pomoc rodinám zesnulých horníků lidé už poslali téměř 140 000 korun. Jedno konto spravuje Spolek Svatá Barbora, druhé Nadace OKD. Peníze pro sirotky po mrtvých hornících z dolu ČSM mohou lidé posílat například na účet spolku Svatá Barbora 1657156389/0800 s variabilním symbolem 20122018, který odpovídá datu neštěstí.

dbr, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme