Po zemřelých hornících zůstalo nejméně deset sirotků. Lidé na ně vybrali už téměř 600 tisíc korun

Na konto Spolku Svatá Barbora na pomoc sirotkům po hornících, kteří zemřeli ve čtvrtek v Dole ČSM na Karvinsku, dárci přispěli téměř 600 tisíc korun. Výbuch metanu a následný požár nepřežilo 13 mužů, z toho 12 Poláků. O stavu sbírky informovala předsedkyně výboru spolku Monika Němcová. Další konto, tentokrát určené pro všechny, tedy i bezdětné rodiny, zřídila Nadace OKD. Na něm se sešlo zhruba 85 tisíc korun.

Tento článek je více než rok starý.

Stonava (Karvinsko) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lidé před budovou dolu ČSM zapalují svíčky

Lidé před budovou dolu ČSM zapalují svíčky | Foto: Vladimír Pryček | Zdroj: ČTK

Peníze pro sirotky po mrtvých hornících z Dolu ČSM mohou lidé posílat na účet spolku 1657156389/0800 s variabilním symbolem 20122018, který odpovídá datu neštěstí.

„K dnešnímu dni je na účtu už okolo 587 tisíc korun,“ řekla v úterý Němcová.

Peníze spolek rozdělí výhradně mezi sirotky, kteří po zemřelých hornících zůstali. „Jako spolek můžeme podporovat právě jen hornické sirotky,“ uvedla. Dodala, že půjde minimálně o deset dětí. „Přesný počet ale v tuto chvíli nemáme.“

Stav kriticky zraněného horníka z dolu ČSM se lehce zlepšil. Těžba se na místě tragédie obnoví 27. prosince

Číst článek

Druhý účet, na kterém je zatím 85 tisíc, v pátek zřídila Nadace OKD společně s těžařskou společností OKD. „Celkový výtěžek bude rozdělen postiženým rodinám z důlního neštěstí na Dole ČSM Sever. Číslo účtu je 342342342/0800,“ uvedl mluvčí firmy Ivo Čelechovský.

Časově neomezená sbírka

Ředitelka nadace Karolína Preisingerová řekla, že tyto peníze budou rozděleny mezi všechny rodiny bez ohledu na to, zda v nich jsou nebo nejsou děti. „Sbírka není časově omezená. V lednu uvidíme, jak dlouho ji necháme. Záleží na dohodě s OKD,“ řekla.

Metan explodoval v severní části Dolu ČSM ve čtvrtek odpoledne. Výbuch a následný požár nepřežilo 13 horníků. Dalších deset utrpělo zranění. Těla devíti obětí i nadále zůstávají v podzemí. Záchranáři uzavřeli hrázemi postiženou oblast. Několik týdnů budou odebírat vzorky. Těžba bude v podzemí dolu, mimo postiženou oblast, obnovena ve čtvrtek.

Společnost OKD v sobotu oznámila, že 27. prosince začne vyplácet peníze určené na podporu rodinám horníků, kteří zemřeli. Nejprve půjde podle Čelechovského o okamžitou sociální výpomoc několika desítkami tisíc korun. Další peníze, až 240 tisíc korun na osobu žijící ve společné domácnosti se budou vyplácet později.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme