Při otřesu v Dole ČSM-Jih na Karvinsku zemřel horník, deset dalších bylo zraněno

V Dole ČSM-Jih společnosti OKD ve Stonavě na Karvinsku nastal ve čtvrtek dopoledne otřes, v jehož důsledku zemřel horník, který pracoval v porubu (dobývacím prostoru). Desítka dalších pracovníků utrpěla zranění, jak uvedla mluvčí OKD Naďa Chattová. Podle ní se počet zraněných a rozsah jejich zranění stále zjišťuje. Původní informace hovořily o zraněních lehčího charakteru.

Aktualizováno Stonava (Karvinsko) (Aktualizováno: 14:23 12. 1. 2023) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Po otřesu v Dole ČSM-Jih na Karvinsku zemřel horník

V Dole ČSM-Jih ve Stonavě nastal ve čtvrtek dopoledne otřes (archivní foto) | Foto: Martin Knitl | Zdroj: Český rozhlas

„Na místo už sfáral výjezd hlavní báňské záchranné stanice HBZS Ostrava. Příčinu smrtelného úrazu bude šetřit komise složená ze zástupců Obvodního báňského úřadu pro území krajů Moravskoslezského a Olomouckého, Policie ČR, vedení OKD a zástupců odborové organizace,“ uvedla Chattová.

Neštěstí se stalo v hloubce zhruba 1100 metrů pod povrchem. Mrtvým horníkem je zaměstnanec české národnosti. Chattová řekla, že zranění jsou nyní transportováni na povrch a pak budou případně převezeni do zdravotnického zařízení. Na místě jsou připraveny tři sanitky a vrtulník. 

Při závalu v dole ČSM Sever zemřel horník. Neštěstí se stalo při likvidaci jedné z chodeb

Číst článek

OKD je jediným producentem černého uhlí v Česku. V minulých letech ale těžbu ve většině dolů ukončilo, protože se dlouhodobě nevyplácela. V současné době se uhlí těží jen v Dole ČSM. 

OKD je jediným producentem černého uhlí v Česku. V minulých letech ale těžbu ve většině dolů ukončilo, protože se dlouhodobě nevyplácela. Firma těží už jen v Dole ČSM. V OKD pracuje včetně dodavatelských zaměstnanců přibližně 3300 lidí. Vlastníkem firmy je prostřednictvím společnosti Prisko stát.

V loňském roce se v OKD staly dva smrtelné úrazy. V březnu zahynul horník v Dole ČSM-Sever, když při likvidaci chodby asi 800 metrů pod zemí nastal zával, v listopadu pak zemřel horník v Dole ČSM-Jih při manipulaci se strojním zařízením. Oba mrtví byli zaměstnanci dodavatelských firem.

Po otřesu v Dole ČSM-Jih na Karvinsku zemřel horník | Foto: Martin Knitl | Zdroj: Český rozhlas

V předchozích třech letech nezemřel v dolech OKD nikdo, ještě před 20 lety tam ale umíralo ročně okolo deseti lidí. Klesající počet smrtelných úrazů je důsledkem poklesu těžby a počtu horníků v dolech, ale i zdokonalující se prevence a bezpečnostních opatření.

Například otřesům v dolech, které životy horníků pod zemí ohrožují, ale podle odborníků úplně zabránit nelze, a rizika tak s sebou hornické povolání nese stále.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme