Babiš chce stejné odškodnění pro Čechy i Poláky. Premiéři obou zemí navštívili místo důlní tragédie
Premiér Andrej Babiš považuje za spravedlivé, aby polští horníci, kteří ve čtvrtek zahynuli v dole ČSM na Karvinsku, byli odškodněni stejně jako zemřelý Čech. Premiér v pátek novinářům řekl, že vedení OKD, jehož součástí důl je, má nyní navrhnout způsob, jak rodinám horníků ztráty kompenzovat. Na místo neštěstí už ráno dorazil Babišův polský protějšek Mateusz Morawiecki, český premiér přijel kolem 11. hodiny dopoledne.
„Mluvili jsme o tom, jakým způsobem odškodnit rodiny obětí. 11 lidí, kteří zemřeli, byli zaměstnáni přes agenturu. Dohodli jsme se na tom, aby odškodnění bylo pro všechny stejné, samozřejmě zohledněno počtem dětí,“ oznámil v pátek po poledni český premiér Babiš, který na místo dorazil letecky z Prahy po jednání Bezpečnostní rady státu.
‚Panuje zde velký soucit,‘ říká starosta obce poblíž dolu ČSM. Sám podobné důlní neštěstí zažil
Číst článek
Pokud by nebylo možné, aby kompenzace vyplatilo OKD, vstoupí do toto podle Babiše stát, který vlastní těžební společnost prostřednictvím státního podniku Prisko.
Stejné odškodnění pro Čechy i Poláky
V dole po výbuchu metanu zemřelo 12 Poláků a jeden Čech. V nemocnicích jsou tři zranění horníci. Jeden z nich je nadále v kritickém stavu.
„Spravedlivé by podle mě bylo, aby odškodnění bylo u všech stejné, jak u českého, tak i u polských horníků,“ řekl k tomu Babiš.
„Všichni máme zájem, aby se záchranáři dostali co nejdřív k obětem, ale bez toho, že by byli sami ohroženi. Chápu, že rodiny chtějí, aby se to co nejdřív vyřešilo, ale musíme vnímat celkově tu situaci. Je potřeba ocenit přístup záchranářů, kteří de facto nasazují vlastní životy, aby situaci pomohli,“ dodal také český předseda vlády o současné situaci.
Sbírky pro pozůstalé
Na pomoc pozůstalým lze přispět na bankovní účet 1657156389/0800 s variabilním symbolem 20122018, který odpovídá datu neštěstí. Veřejnou sbírku zorganizoval poslanec Josef Hájek (ANO) a Spolek svatá Barbora, který dlouhodobě pomáhá hornickým sirotkům.
Druhou sbírku zřídila Nadace OKD společně s těžařskou společností. Číslo účtu je v tomto případě 342342342/0800.
Babiš dále ocenil iniciativu poslance Josefa Hájka (ANO), který víc než 30 let pracoval v ostravsko-karvinských dolech jako báňský záchranář. „V rámci nadace, která horníkům v takových situacích pomáhá, založil speciální konto. Jsem přesvědčen, že Češi jsou solidární, že náš národ určitě přispěje,“ napsal Babiš.
„Viděli jsme to, když jsme řešili sbírku na naše vojáky v Afghánistánu nebo i na dva hasiče, z nichž jeden zemřel a druhý je trvale postižený. Takže jsem přesvědčen, že se vybere slušná částka. Musíme se o ty rodiny zkrátka postarat,“ dodal premiér.
Odškodné od OKD
Všichni pozůstalí po hornících, kteří zahynuli v dole na Karvinsku, dostanou od firmy OKD odškodné. Radiožurnálu to řekl Marián Klásek, předseda představenstva státního podniku Prisko, který společnost vlastní.
Zatím ale firma nevyřešila, kolik peněz rodiny dostanou. Podle kolektivní smlouvy českých horníků by měl každý člen nejbližší rodiny, vdova a případně nezletilé děti dostat odškodné 240 tisíc korun. Polské horníky by měla odškodnit agentura, která je zaměstnala
Předpisy se u nás dodržují důsledně, možná došlo k náhlému úniku metanu, říká odborník na hornictví
Číst článek
„Odškodné bude vyplaceno všem stejně, ať už jsou to zaměstnanci OKD nebo dodavatelských firem, ať už jsou to občané České republiky nebo Polska, protože lidé jsou stejní. Bude naší snahou vyplatit odškodné v maximální možné výši a postarat se o všechny pozůstalé,“ řekl Klásek.
Koncentrace metanu proti předpisům
Podle mluvčího České báňské správy Bohuslava Machka musela být koncentrace metanu při čtvrteční tragédii v dole ČSM proti předpisům minimálně 4,5násobná. O příčině spekulovat nechtěl, bude podle něj předmětem šetření, které bude provádět Obvodní báňský úřad v Ostravě.
„Jedna věc je jasná, musela tam být větší koncentrace metanu a muselo dojít k určitému počinu. Ten počin je předmětem šetření a nelze se k tomu teď vyjádřit - jestli tam byl nějaký přírodní vliv, lidská chyba, popřípadě technická závada, která mohla výbuch také způsobit,“ řekl Machek.
VIDEO: Jak mohl vypadat výbuch v dole na Karvinsku. Podívejte se na simulaci polského institutu
Číst článek
Státní smutek v Polsku
Kancelář polského prezidenta Andrzeje Dudy dopoledne oznámila, že v neděli bude v Polsku vyhlášen den státního smutku.
Před devátou ráno dorazil na místo polský premiér Mateusz Morawiecki. „Informace, které jsme se dozvěděli, jsou dramatické. Podle české strany není šance na to, aby kdokoli přežil,“ řekl premiér dopoledne novinářům.
„V okamžiku, kdy bude možné sejít pod zem, polské i české záchranářské týmy budou pokračovat v akci až do té doby, dokud se neobjasní všechny okolnosti této tragédie,“ řekl také Morawiecki.
Jsem nesmírně zarmoucen, napsal prezident Zeman. Politici vyjadřují soustrast rodinám horníků z ČSM
Číst článek
Důl ČSM je součástí OKD. Majitelem této těžební společnosti je prostřednictvím státního podniku Prisko stát. OKD letos vytěží okolo pěti milionů tun uhlí.
Sirény v Česku
Na památku 13 obětí neštěstí v černouhelném dolu ČSM na Karvinsku se v sobotu v poledne rozezní v Česku sirény. Na twitteru to dnes oznámil ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD), na pietním aktu se dohodl s premiérem Andrejem Babišem (ANO) a se šéfem hasičů Drahoslavem Rybou.
Mluvčí hasičů Nicole Zaoralová v tiskovém prohlášení uvedla, že bude znít přes 8000 sirén. „Bude se jednat o souvislý nepřerušovaný tón v délce 140 sekund. Zvuku nebude předcházet žádné upozornění či doprovodný text,“ napsala Zaoralová.
Stejně dlouho trval v srpnu pietní signál na uctění památky českých vojáků, kteří byli zabiti v Afghánistánu.