Hygienici s Darkovem spojují už 276 případů covidu-19. V okrese kvůli tomu zavřeli tři školky

Dalších 37 případů nákazy covidem-19 přibylo od pondělí v souvislosti s Dolem Darkov společnosti OKD v Karviné. Hygienici evidují 276 nakažených, uvedla v úterý odpoledne Krajská hygienická stanice v Ostravě. Kvůli kontaktům s nakaženými byly také zavřeny tři mateřské školy. „K epidemiologické situaci v Moravskoslezském kraji uvádíme, že je stabilizovaná. Mimo okres Karviná jsou hlášeny pouze jednotlivé případy,“ uvedli ostravští hygienici.

Tento článek je více než rok starý.

Karviná (Aktualizováno: 20:30 26. 5. 2020) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

OKD Darkov

Dalších 37 případů nákazy covidem-19 přibylo od pondělí v souvislosti s Dolem Darkov společnosti OKD v Karviné. | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

Mezi nově potvrzenými případy je 27 zaměstnanců (celkem 201) a deset jejich příbuzných (dohromady 71). Statistiku doplňují čtyři nakažení pracovníci firem, které na dole pro OKD pracují. Mezi pozitivně testovanými zaměstnanci je i deset zahraničních pracovníků, pendlerů.

Dopad kompenzace na obce a kraje? ,Budeme muset zkrouhnout investice,‘ říká starostka

Číst článek

„Více než 50 procent námi vyhledaných pozitivních osob bylo zcela bez příznaků a dalších cca 40 procent mělo příznaky velmi mírné,“ uvedli hygienici. Příznakem byla například zvýšená únava, kterou horníci připisovali fyzicky náročné práci.

„Pokud by nedošlo k jejich odhalení provedenými testy, všichni tito pacienti by byli potenciálním zdrojem nákazy pro své okolí, protože by nevyhledali lékaře,“ uvedli hygienici.

Pokračuje dohledávání kontaktů nakažených, je tak možné, že pozitivních případů ještě přibude.

Text pokračuje pod online reportáží.

Mluvčí Českého Těšína Marcela Hladká řekla, že ve městě byly uzavřeny školky Okružní, Čáslavská a Pod Zvonek, které všechny patří pod Základní školu a mateřskou školu Český Těšín Pod Zvonek. Ředitelka krajské hygieny Pavla Svrčinová potvrdila souvislost s Dolem Darkov.

„Důvodem je kontakt s dvěma osobami s pozitivním testem na výskyt koronaviru,“ uvedla na stránkách školy ředitelka Renáta Čalová Wapieniková. Hladká uvedla, že průběh nemoci je u obou pacientů mírný.

Bylo to takové cvičení. Poučme se z něj, ať obstojíme v dalších pandemiích, radí epidemiolog Maďar

Číst článek

Nejen Důl Darkov

Při plošném testování na Dole Darkov provedli hygienici 2543 odběrů, vyhodnotili je všechny. Těžba v dole je přerušená. Zvýšená bezpečnostní opatření platí v celém OKD, pro Důl Darkov jsou ještě přísnější.

Hygienici firmě uložili například povinnost provádět dezinfekci virucidními přípravky. „Pro osobní hygienu (zejména dezinfekce rukou, pozn. red.) se aplikuje dezinfekční přípravek na bázi alkoholu prostřednictvím bezdotykových dávkovačů, pro dezinfekci dotykových ploch se používá dezinfekční prostředek s obsahem chlornanu sodného, pro prostorovou dezinfekci přípravek na bázi benzyl-C12-14-alkyldimethyl chloridu,“ uvedla hygienická stanice. Veškerý úklid a dezinfekci provádí v OKD dodavatelská firma.

Mezi nakaženými zaměstnanci společnosti OKD jsou i tři z Dolu ČSM-Jih a jeden z Dolu ČSA. Plošné testování na dalších dolech se zatím nechystá.

„Činnosti v podzemí realizované na Dole Darkov slouží pouze k zachování požadovaného bezpečného stavu z pohledu báňské legislativy a udržení dolu v takovém stavu v podzemí, aby nedošlo k nenávratným škodám,“ sdělila mluvčí OKD Naďa Chattová. Doplnila, že ve zbývajících dolech pokračuje běžný provoz i s dobýváním uhlí.

zit, aur, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme