Česko a Polsko jednají o Turówu. ‚Nechceme zabránit těžbě, ale ani si ničit životní prostředí,‘ řekl Brabec

Zástupci Česka a Polska v pátek jednají o situaci kolem hnědouhelného dolu Turów. Sdělil to mluvčí polského ministerstva klimatu a životního prostředí Aleksander Brzózka. Polští vyjednávači podle polského tisku zvažovali zrušení dnešní cesty do Prahy. Premiér Andrej Babiš (ANO) v pátek zopakoval, že jde o odbornou, nikoli politickou záležitost. Polská strana měla podle něj dostatek času na to, aby problém sama řešila.

Praha/Varšava Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pokračuji neshody o rozšiřování polského dolu Turów. | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) věří, že jednání pomůže zklidnit situaci. Řekl, že se podle něj událost dostala do stavu, kdy může poškodit vztahy mezi oběma národy.

Morawiecki neodjel na summit do Budapešti. Jeho mluvčí uvedl, že důvodem je spor s Českem o Turów

Číst článek

Podle Česka důl mimo jiné ohrožuje zásoby pitné vody v českých obcích. Soudní dvůr Evropské unie v pondělí uvalil na Polsko pokutu půl milionu eur denně (asi 12,7 mil. Kč) za neuposlechnutí předchozího soudního příkazu k přerušení těžby v dole Turów.

Unijní soud už v květnu vydal na základě české žaloby předběžné rozhodnutí o zastavení těžby v dole. Polská vláda reagovala oznámením, že důl zavřít nehodlá, a stejné stanovisko zaujal také generální ředitel společnosti PGE, vlastníka dolu.

Náhlé zastavení těžby by podle Polska ohrozilo energetickou bezpečnost země a tisíce pracovních míst. Soud následně vyměřil Polsku zmíněnou pokutu.

,Česko se chová bez dobré vůle.‘ Polský premiér odmítl verdikt Soudního dvora EU o zastavení Turówa

Číst článek

Předseda polské vlády Mateusz Morawiecki poté obvinil Česko, že se v řešení sporu chová „absolutně bez dobré vůle“. Premiér kvůli tomu zrušil i plánovanou čtvrteční cestu na demografický summit v Budapešti, kterého se ve čtvrtek zúčastnil také český ministerský předseda Andrej Babiš (ANO). Novinářům řekl, že se mu nechce věřit, že by Morawiecki nedorazil kvůli Turówu.

„Jsem velmi smutný z toho, jak situace kazí česko-polské vztahy. Není to jen záležitost na úrovni vysoké politiky, která dopadá na visegrádskou čtyřku, ale to jsou i vztahy mezilidské. Jsem přesvědčen, že oba národy se mají rády,“ uvedl Brabec.

Odborná záležitost

Dodal proto, že je v zájmu obou zemí situaci vyřešit. „Ale každý z České republiky pochopí, že hájíme zájmy českých lidí, i když to pro polskou stranu není příjemné. Naším cílem není zabránit těžbě uhlí, ale nechceme si nechat ničit životní prostředí,“ vysvětlil.

Polsko má kvůli těžbě v dole Turów platit penále půl milionu eur denně, rozhodl Soudní dvůr EU

Číst článek

Podle Babiše nejde o politickou, ale odbornou záležitost, což zopakoval i v pátek. „V Polsku se zdá, že se to stalo nějakou politickou záležitostí. Mně se nechce věřit, že by pan Morawiecki skutečně dělal ty věci, které komunikují média,“ uvedl premiér.

Jako předseda vlády o věci nikdy nejednal, činí tak experti, řekl. Česko se na Polsko obracelo už před několika lety, odezva však nebyla žádná, uvedl Babiš.

„Polská strana měla dostatek času na to, aby tento problém řešila, bohužel ho nechtěla řešit,“ poznamenal. Bylo proto nutné záležitost řešit přes Evropskou komisi.

Předvolání velvyslance

Podle Babiše současný spor ale nemůže narušit vzájemné vztahy v rámci Visegrádské skupiny, kam kromě Polska a Česka patří i Slovensko a Maďarsko. „Z naší strany určitě ne,“ uvedl.

Spor o Turów: Polsko nemá jiné velké zdroje. Uhlí ale bude časem příliš drahé, říká expert

Číst článek

Mluvčí polské vlády Piotr Müller podle agentury PAP ve čtvrtek uvedl, že na stole je nabídka pomoci regionu dotčenému těžbou v Turówu v řádu 40–50 milionů eur (1 až 1,25 miliardy korun), o které byl informován rovněž český velvyslanec v Polsku.

Ivan Jestřáb byl pozván na ministerstvo zahraničí, kde jej náměstek ministra Szymon Szynkowski vel Sek informoval o návrhu na ukončení sporu, uvedl mluvčí Müller podle serveru Forsal.pl.

České ministerstvo zahraničí na twitteru informovalo, že velvyslanec ve Varšavě nebyl předvolán, pouze diskutoval o záležitostech kolem Turówa na polském ministerstvu zahraničí.

Upřesnění ke kauze Turów: Nedošlo k předvolání našeho velvyslance ve Varšavě, pouze diskutoval věci kolem Turowa na polském min. zahraničí, což je běžná diplomatická praxe. Jsme i nadále připraveni pokračovat s Polskem v jednáních o řešení tohoto složitého mezinárodního sporu.

23:40 – 23. 09. 2021

13

Jde podle něj o běžnou diplomatickou praxi. „Jsme i nadále připraveni pokračovat s Polskem v jednáních o řešení tohoto složitého mezinárodního sporu,“ poznamenala česká diplomacie.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme