Boj proti polskému dolu Turów pokračuje. Liberecký kraj se odvolal proti rozhodnutím o rozšíření těžby

Liberecký kraj se prostřednictvím advokátní kanceláře Frank Bold už odvolal u regionálního ředitele pro ochranu životního prostředí ve Vratislavi proti dvěma rozhodnutím, která v lednu otevřela cestu k plánovanému rozšíření těžby v polském hnědouhelném dolu Turów u česko-polské hranice. V úterý o tom informoval liberecký hejtman Martin Půta.

Liberec Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Hnědouhelný důl Turów | Foto: Anna Uciechowska | Zdroj: Wikimedia Commons | CC BY-SA 3.0,©

Do Česka přitom oficiální překlad dokumentu dorazil až v těchto dnech a české ekologické organizace tak mají na odvolání čas do 17. března.

Poláci povolili rozšíření hnědouhelného dolu Turów. Liberecký kraj se chce bránit všemi možnostmi

Číst článek

„Liberecký kraj se odvolal proti rozhodnutí o environmentálním povolení rozšíření těžby v dole Turów a také proti rozhodnutí o okamžité vykonatelnosti. Splnili jsme lhůtu, která platí v Polsku, a jež byla do 18. února. Nechceme riskovat, že by ve lhůtě 17. března, která platí pro české území, a kde se mohou vyjadřovat především neziskové organizace chránící životní prostředí, nebyly námitky Libereckého kraje brány v potaz. Jedná se o standardní správní řízení a věříme, že příslušný odvolací orgán k našim námitkám přihlédne,“ doplnil Půta.

Regionální ředitelství ochrany životního prostředí ve Vratislavi vydalo v polovině ledna rozhodnutí v procesu EIA, kterým se záměrem souhlasilo, a to navzdory námitkám z české strany. Okamžitá vykonatelnost podle hejtmana znamená, že pokračují přípravy k zahájení těžby a k získání potřebné těžební licence.

Těžba až do roku 2044

Povolení k těžbě vydané v roce 1994 totiž vyprší už v dubnu. Liberecký kraj už také podal stížnost k Evropské komisi, protože postup Polska považuje za nezákonný. Na záchranu pitné vody v pohraničí vznikla také petice, pod niž se podepsaly tisíce lidí.

Nezůstane žádná voda ve studních, varuje Brabec. Liberecko se odvolá proti rozšíření dolu Turów

Číst článek

Hnědouhelný důl v Polsku zásobuje uhlím hlavně sousední elektrárnu Turów. Skupina PGE, která důl i elektrárnu vlastní, tam plánuje těžit až do roku 2044. Důl by se měl rozšířit až na 30 kilometrů čtverečních a těžit tam Poláci plánují do hloubky až 330 metrů pod úrovní okolního terénu.

Důl by se měl rozšířit o 14,6 hektaru podél silnice z Žitavy do Bogatyně. V Česku jsou nejblíž obce Uhelná, Václavice, Oldřichov na Hranicích a Hrádek nad Nisou. Obce i Liberecký kraj se proti záměru brání, obávají se hlavně ztráty vody, ale také hluku a prachu.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme