DOKUMENT: Resort životního prostředí odtajnil dohodu o Turówu. Výsledek jednání provází kritika

Ministerstvo životního prostředí v pondělí zveřejnilo na svých webových stránkách celý text dohody mezi Českem a Polskem o řešení následků těžby v dole Turów. Smlouvu podepsal ve čtvrtek premiér Petr Fiala (ODS) s polským protějškem Mateuszem Morawieckým. Průběh vyjednávání i jeho výsledek provázela kritika, například kvůli tajnému dohodě bez zveřejnění výsledku. Celý text dohody naleznete na konci článku.

Tento článek je více než rok starý.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

obec Uhelná

Podle ministryně životního prostředí se v obci Uhelná vybuduje vodovod | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

„Myslím, že je to velký úspěch. Podařilo se nám odvalit balvan, který poslední léta zatěžoval česko-polské vztahy,“ řekl po podpisu dohody premiér Fiala. Kvůli dolu vedly Česko s Polskem spory už šest let.

Premiéři se dohodli na náhradě 45 milionů eur, v přepočtu na koruny tedy na více než miliardovém odškodnění za škody způsobené těžbou v dole, a na pětileté délce soudního dohledu.

Co mělo být polským ‚esem v rukávu‘ ve sporu o Turów? Třístránkový dopis prý do jednání nezasáhl

Číst článek

Česko-polská dohoda se přitom okamžitě stala předmětem kritiky. Organizace Greenpeace zkritizovala Fialovu vládu za to, že dohodu projednala tajně a v rychlosti. Označila to za skandální a nelibí se jí ani obsah smlouvy.

Právničky organizace Frank Bold Petra Urbanová také upozornila, že dohoda byla dojednána jen několik hodin předtím, než generální advokát Soudního dvora EU, který se případem Turówa unijního soudu zabýval, dal za pravdu Česku, že Polsko porušuje unijní právo.

Bude bariéra stačit?

Polsko se zavázalo také dostavět podzemní stěnu, která má zabránit dalšímu odtoku podzemních vod z českého území.

Smlouva navíc podle ministryně životního prostředí Anny Hubáčkové (KDU-ČSL) umožní nahradit nenávratně poškozené zdroje vody, kterým by ani bariéra nezabránila.

„Ani hydraulická bariéra už neznamená, že se vrátí do původního stavu. Díky této dohodě máme řešení kompenzací a to tím, že dostanou peníze a vybudují vodovod. Žádné jiné řešení pro zásobování těchto obyvatel pitnou vodou nemáme,“ uvedla v pondělí pro Český rozhlas ministryně životního prostředí.

O TURÓWU

Důl Turów u česko-polské hranice zásobuje uhlím hlavně sousední elektrárnu. Skupina PGE, které důl i elektrárna patří, je v oblasti dominantním zaměstnavatelem, těžit tam chce do roku 2044. Obyvatelé z příhraničí se obávají zvýšeného hluku, prašnosti a především ztráty zdrojů pitné vody. Už dnes voda ze studní u hranic mizí, dokládá to i monitoring České geologické služby.

Podle právničky Urbanové jsou ale podmínky smlouvy nedostatečné. Zmiňovaná bariéra totiž utěsňuje jen jeden ze čtyř podzemních zdrojů, který navíc ani není pro Českou stranu klíčový.

„Mezi zdrojem pitné vody v Uhelné a dolem žádná bariéra v tuto chvíli nestojí a Česká republika ani takovou bariéru v dohledné době nepožaduje,“ řekla v pátek Radiožurnálu.

Stěna navíc ani podle dokumentů těžařské společnosti PGE nemá požadovaný efekt. To potvrzují i data České geologické služby. „Voda skrze ni protéká, je potřeba ji utěsnit a také prodloužit. Pozitivní efekt se na českém území neprojevil,“ dodala.

Kromě toho je podle Urbanové špatně nastavená také kontrola, jestli opatření skutečně zabrání odtoku vody. „Funkčnost se nevyhodnocuje podle zdrojů a hladiny podzemní vody, která je velice důležitá. To je ta funkčnost, kterou bychom si představovali – že na české straně bude v důležitých vodních zdrojích hladina stoupat,“ uvedla.

Právnička také připomněla, že Česko podpisem smlouvy dalo souhlas, že škody budou i nadále vznikat. Vzdalo se ale práva se proti nim do budoucna bránit.

zuj, lpa Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme