Důlních havárií je v Česku méně než v jiných oblastech. Výbuch metanu může způsobit jedna jiskra

Počet důlních havárií je v Česku mnohem nižší než v jiných srovnatelných důlních oblastech ve světě, řekl v pátek Juraj Franců z České geologické služby. Proti výbuchu plynu různého typu je dlouhodobě budován systém prevence, který zahrnuje čidla, varovné signály a vše, co patří k odčerpání hořlavých plynů z podzemí.

Tento článek je více než rok starý.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Při neštěstí v karvinském dole zahynulo nejméně pět lidí.

Při neštěstí v dole na Karvinsku zemřelo 13 horníků | Foto: Jaroslav Ožana | Zdroj: ČTK

Důlní plyny v pórech uhelné hmoty vznikají tím, že se v hlubinách země mění rašelina na hnědé uhlí a to následně na černé uhlí. „Nejdřív se vlivem tepelné přeměny tvoří oxid uhličitý a v černouhelném stadiu prouhelnění metan. Uhlí je velmi silným sorbentem a dovede ve svých pórech uchovat plyny řadu milionů let,“ vysvětlil Franců.

Při výbuchu v dole na Karvinsku zemřelo 13 lidí. Koncentrace metanu byla čtyřnásobně vyšší

Číst článek

Metan se hromadí pod zemí v sorbované formě v uhlí nebo vytváří samostatná ložiska, například v písčitých vrstvách, uvedl geolog. „Metan se v podzemí pohybuje, zejména tam, kde jsou vrstvy porušené puklinami a zlomy. Tak se metan objeví i v místech, kde by se původně neočekával. Toto všechno musí důlní geologové poznat, změřit a zanést do map, řezů a databází,“ poznamenal Franců.

Metanové plyny se při hornické činnosti snaží uvolnit z uhelných slojí, někdy i velkou rychlostí. „Stačí, aby přitom vznikla malá jiskérka, třeba dva kousky křemene narazí do sebe a metanová směs se vzduchem exploduje,“ vysvětlil Franců, jakým způsobem může nastat výbuch metanu v dole.

‚Priroitou je dostat lidi ven‘

Při mimořádné události dostane ústředí signál a podle prvních informací se na místo vysílá záchranná skupina. „Všechno šetření probíhá ‚za jízdy‘, první prioritou je dostat lidi ven a zabránit dalším nehodám,“ napsal Franců. K prevenci proti výbuchům se používají také vrty, zejména do stropů budoucích porubů. Plyn je odsáván, řádově ve dnech a týdnech. Nepřetržitě probíhá větrání chodeb, doplnil.

Otázce, zda může mít výbuch metanu vliv na stav důlních chodeb a zda může hrozit v návaznosti nějaký „sesuv“, se věnují důlní inženýři. „Vyhodnocují dosah poškození, včetně možných horských otřesů a poklesů terénu na povrchu. Důležité je shrnout, že při vší důkladnosti přípravy a prevence jsou někdy geologické podmínky složitější, než se předpokládalo,“ dodal Franců.

Při neštěstí v Dole ČSM na Karvinsku zemřelo ve čtvrtek 13 horníků, z toho bylo 12 Poláků a jeden Čech. Dva zranění zůstávají v nemocnici, jeden z nich bojuje o život. Místo neštěstí už navštívil polský premiér Mateusz Morawiecki, na místo tragédie přijel i český premiér Andrej Babiš (ANO). Důl ČSM je součástí OKD. Majitelem těžební společnosti je prostřednictvím státního podniku Prisko stát.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme