Důležitá součást uzdravování. Filozofická fakulta se měsíc po tragédii na chvíli otevřela

Měsíc po tragické střelbě na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy se v neděli částečně a zatím jen na několik hodin pro studenty a vyučující otevřela hlavní budova na náměstí Jana Palacha v centru Prahy, kde student školy loni 21. prosince zastřelil 14 lidí a pak sám sebe.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pieta za oběti střelby na filozofické fakultě

Pieta za oběti střelby na filozofické fakultě | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

Součástí akce nazvané Pootevření fakulty, na kterou se předem registrovalo přes 300 studentů, jsou minipřednášky, výměna knih či hudební vystoupení. Zástupci fakulty a univerzity před otevřením budovy novinářům řekli, že cílem akce je pomoci vrátit se po tragédii k akademickému životu a společně se vyrovnat s tím, co se před Vánocemi v budově stalo.

Jeden ze studentů obíhal patra a varoval před střelbou, vzpomíná na útok proděkan fakulty

Číst článek

„Uvědomujeme si, že otevíráme dnes jenom na část dne, jenom část vyvýšeného přízemí, ale je to pro nás obrovský krok k uzdravování,“ uvedla děkanka filozofické fakulty Eva Lehečková. Těší se, že po měsíci zase fakulta, která podle ní byla měsíc „domem ticha“, zase aspoň na chvíli ožije.

Rektorka Univerzity Karlovy Milena Králíčková poděkovala studentům, kteří se podíleli na organizaci nejen dnešní akce, vedení fakulty za otevřenost a vstřícnost a ostatním vysokým školám i veřejnosti za podporu.

Výuka v letním semestru má i v hlavní budově FF UK kromě čtvrtého patra, které je nejvíce poničené, začít 19. února. Výuka ze čtvrtého patra se zatím přesune do jiných budov. Při policejním zásahu na fakultě bylo zničeno bezmála 140 dveří, které jsou nefunkční a bude je třeba opravit, což si vyžádá několik milionů korun.

Bez novinářů

Část hlavní budovy fakulty bude otevřená od 11.30 do 16.00, fotoreportéři ani novináři v tuto dobu nebudou mít dovoleno do budovy vstupovat. Proděkan FF UK Martin Pehal novinářům řekl, že všechny akce jsou zaměřeny na pietní připomenutí událostí z 21. prosince, které si vyžádaly 14 obětí z řad studentů a pedagogů a 25 zraněných. Částečné otevření fakulty podle něj vychází z doporučení psychologů, podle nichž návrat na místo střelby je důležitou součástí uzdravování.

Připravený je i program pro veřejnost na náměstí Jana Palacha a ve foyer sousední Vysoké školy uměleckoprůmyslové (UMPRUM). Tam se zájemci mohou zapojit do zpracování vosku z několika tisíc svíček, které lidé zanechali na pietních místech u sídla fakulty i před Karolinem.

Odpuštění poplatků či prodloužení studia. Filozofická fakulta vychází po tragické události vstříc studentům

Číst článek

U ohniště na náměstí, kde hodinu před polednem začala pietní připomínka, se budou lidé moci zapojit do společné tvorby dočasné pietní voskové skulptury nazvané Společná krajina pod vedením studentů z UMPRUM.

Na náměstí také vznikly provizorní mobilní místnosti. V jedné z nich mohou studenti a akademici fakulty získat podrobné informace o aktuálních opatřeních, která se týkají studia, fungování děkanátu nebo formách výuky. V další jsou připraveni odborníci na psychologickou pomoc.

Fakulta po tragické střelbě zrušila výuku do konce zimního semestru a v lednu se na pomoc lidem ze školy i na pomoc veřejnosti vyrovnat se s tragickou událostí začaly konat různé akce v rámci Měsíce pro fakultu. Součástí měsíční iniciativy je i udržování pietního ohně na náměstí, který má hořet celý leden. Měsíční iniciativu ukončí 30. ledna koncert ve Dvořákově síni Rudolfina.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme