Dům Jana Palacha protne hranol zla. Památník ve Všetatech odhalí k 50. výročí okupace

Letos začne výstavba památníku Jana Palacha ve středočeských Všetatech. Památník zatím existuje pouze na papíře jako architektonický návrh. Bývalý domek rodiny palachových je už majetkem Národního muzea. Právě odtud student filosofické fakulty odjel na Václavské náměstí v Praze, kde se 16. ledna 1969 na protest proti okupaci Československa vojsky Varšavské smlouvy polil benzínem a upálil.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Architektonický návrh památníku pražského ateliéru MCA

Architektonický návrh památníku pražského ateliéru MCA | Foto: Pavla Melková, Miroslav Cikán

Památník bude tvořit rodinný dům symbolicky protnutý hranolem, druhou částí je nový pavilon s galerií a vzdělávacím prostorem.

„Památník znázorňuje hranu zla, která je zabodnuta do domu,“ říká historik Petr Blažek, který byl místopředsedou výběrové komise a vítězný návrh považuje za vynikající. Vnitřek domu bude skoro prázdný, jediným předmětem bude stůl jako motiv rodiny, oběti.

Vítězný návrh vytvořili architekti Miroslav Cikán a Pavla Melková z pražského ateliéru MCA. „Záměrně jsme nezobrazili oheň, samotný akt upálení, ten okamžik, kdy se stalo. To jsme nechtěli,“ vysvětluje Melková.

Památník Jana Palacha ve Všetatech vznikne podle návrhu architektů z ateliéru MCA

Číst článek

Miroslav Cikán se zabývá veřejným prostorem ve Všetatech a tomu odpovídá i návrh. Památník bude ze všech stran přístupný a měl by se stát přirozenou součástí obce. „My jsme celý dům detailně zdokumentovali a konzultujeme to s bratrem Jana Palacha Jiřím, abychom si udělali obrázek, jak vypadal v šedesátých letech,“ dodává Cikán.

Památník se má stát i kulturním a vzdělávacím centrem. Také proto bude mít vlastního kurátora a pedagoga, který bude provázet návštěvníky. Ředitel Historického muzea Marek Junek si uvědomuje, že památník může vyvolat kontroverze. „Stačí si vzpomenout na debatu v parlamentu o významných dnech v České republice. Jsme na to ale připraveni,“ říká.

Slavnostní otevření památníku se plánuje na 21. srpna příští rok, kdy uplyne 50 let od invaze vojsk Varšavské smlouvy do Československa. To bude také téměř padesát let od upálení Jana Palacha.

Současná podoba domu Jana Palacha ve Všetatech. | Foto: Ľubomír Smatana

Jan Palach | Foto: Michal Jindra

Ľubomír Smatana Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme