Dům U Černé matky boží nebo hotel Avion rozšířily seznam kulturních památek

Nejvyšší památkové ochrany státu bude od dnešního dne požívat dalších osmatřicet objektů, staveb či věcí. Návrh ministerstva kultury na jejich prohlášení za národní kulturní památku letos v únoru schválila vláda. Na rozšířeném seznamu tak bude 274 položek.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Dům U Černé Matky Boží | Foto: Khalil Baalbaki

V posledních letech se ministerstvo kultury snaží, aby sem přibývaly objekty také z vesnické lidové architektury.

„Je to kategorie, která v terénu nejvíc mizí. Stavby se pořád používají, většinou původním způsobem. To znamená, že tam dochází k různým změnám technické charakteru, aby šly užívat k bydlení. Těch, kde je velká míra autenticity, je čím dál tím méně,“ řekla Petra Ulbrichová z odboru památkové péče ministerstva kultury.

Kromě staveb zastupující takzvanou vesnickou tradiční architekturu se na seznamu objevily také budovy reprezentující moderní architekturu první poloviny 20. století.

„Jako takový přední zástupce byl zařazen hotel Avion v Brně od architekte Fuchse. Nebo se tam například dostal dům U Černé matky boží v Praze jako jedna z nejlepších ukázek toho, v čem jsme měli evropský primát. Jako v jediné zemi se u nás projevil kubismus v architektuře,“ dodala Ulbrichová.

Eva Rajlichová, ak Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme