Kontejnery jsou plné čerstvých potravin. Můžeme je zachránit a zužitkovat, říká dumpster diverka
Za budovami supermarketů věčně stojí popelnice plné vyhozeného jídla. Ne všechno je ale zkažené nebo s prošlou expirační dobou. Dumpster diving, v přesném překladu potápění se v popelnicích, se v posledních letech ukázal jako způsob, jak potraviny zachránit a vyhnout se tak zbytečnému plýtvání. Influencerka Anna Sochorová se snaží tento fenomén zviditelňovat na sociálních sítích. V Česku v současné době dumpster diving není legální.
„Řekla bych, že tak 90 procent kontejnerů v Praze je zamčených. Existuje kolem pěti šesti míst, o kterých vím, že jsou odemčené.
“Já říkám, že to je zachraňování jídla z popelnic u supermarketů,” popisuje influencerka Anna Sochorová.
Anna Sochorová dumpster divuje už tři roky. Od té doby, co začala chodit na vysokou školu. A co tedy vlastně takový dumpster diving znamená?
„Já říkám, že to je zachraňování jídla z popelnic u supermarketů,“ popisuje Anna.
„Pojí se s tím také to, že lidé se i v běžném životě snaží neplýtvat. Jsou šetrní v domácnosti. Existují dokonce facebookové skupiny na sdílení a nabízení potravin, které se doma nesní.
Jak spočítat, kolik odpadků lidé vyhodí v příštích letech? Vědci z Brna na to vytvořili aplikaci
Číst článek
Anna si svítí baterkou na mobilu a přebírá obsah kontejneru. Hodně petržele, paprika, citrony, okurky a rajčata. Snaží se brát jen to, o čem co ví, že spotřebuje. Občas toho vezme trochu víc a nabídne potraviny ve skupině na facebooku.
„Člověk si nemůže vzít obsah celé popelnice a říct si, že to všechno určitě sní. Ale najde v ní mnoho pokladů, které jsou ve skvělém stavu, nic tomu není.“
Dumpster diving na TikToku
Anna natáčí krátká videa o dumpster divingu a svých úlovcích na sociální síť TikTok. Tam ji sledují desítky tisíc uživatelů.
Reakcí mívá mnoho a počet zhlédnutí se pohybuje kolem půl milionu. Najdou se i hanlivé komentáře, které činnost označují jako nechutnou, ale většina sledujících má pochopení.
Ve srovnáním se zahraničím je vidět, že vyhazované potraviny se liší. Největším rozdílem v porovnání se západními zeměmi, například Německem, je trvanlivost potravin.
Trest za potraviny ve směsném odpadu? Zaměříme se na obchody a restaurace, říká ministr Hladík
Číst článek
„Člověk tam najde i trvanlivé věci a také spoustu zabaleného zboží. V Česku jde většinou o rychle se kazící zboží.“
Státy Evropské unie se zavázaly, že do roku 2030 sníží svůj potravinový odpad o polovinu. Jaké budou konkrétní cíle, i pro Českou republiku, plánuje navrhnout na začátku června.
Dumpster diving je v současné době v Česku problematickou aktivitou. Podle zákona o odpadech je obsah kontejnerů stále soukromým vlastnictvím a jeho odcizení je klasifikováno jako krádež.
V Německu je kvůli fenoménu dumpster divingu veden soud se dvěma dívkami. Vedou se diskuse o jeho dekriminalizaci.