Místo kanálu domy a rekreace. Obce mohou konečně stavět na pozemcích, které blokoval Dunaj-Odra-Labe

Nové mosty, domy nebo místa k rekreaci, to teď plánují některá města vystavět na pozemcích, které byly dříve blokované pro kanál Dunaj-Odra-Labe. Od března 2024 už se totiž na toto území nevztahuje žádná ochrana. Vláda projekt zrušila kvůli vysokým finančním nákladům a také ekologickým rizikům.

Morava Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Města a obce podél řeky Moravy už mohou využívat pozemky, které byly dlouhé roky blokované pro stavbu průplavu Dunaj-Odra-Labe

Města a obce podél řeky Moravy už mohou využívat pozemky, které byly dlouhé roky blokované pro stavbu průplavu Dunaj-Odra-Labe | Zdroj: Profimedia

Města a obce podél řeky Moravy už mohou využívat pozemky, které byly dlouhé roky blokované pro stavbu průplavu Dunaj-Odra-Labe. Ochrana trasy kanálu totiž od března 2024 zmizela z celostátních plánů upravujících využití pozemků, tedy aktualizované politiky územního rozvoje České republiky.

Poteče Dunaj do Dyje? Jihomoravský kraj zjišťuje jak zmírnit dopady sucha, zamýšlí postavit kanál

Číst článek

Pozemky pro průplav, který měl spojit řeky Dunaj, Odru a Labe, byly blokované od roku 2010. O konci projektu rozhodla vláda na začátku roku 2023.

Změnu vítají starostové, soukromí majitele pozemků i zástupci krajů.

Bez přístavu

Podle náměstka zlínského hejtmana Radka Doležala (ANO) to výrazně usnadní například výstavbu silnic a mostů. Kdyby se totiž stavěly přes území rezervované pro průplav, musely by se například stavět vyšší. A to by bylo mnohem nákladnější.

Například v Otrokovicích jsou rádi, že se tam nebude stavět velký přístav pro nákladní lodě, se kterým by se v případě vybudování propojení mezi Dunajem a Odrou počítalo.

Zrušení výstavby víta i Staré Město u Uherského-Hradiště. Tam totiž kvůli přetížené dopravě plánují stavbu nového mostu mezi Starým Městem a Uherským Hradištem. A pokud by se stavělo přes blokované území, podle starosty Martina Zábranského (STAN) by most prodražil.

Od léta by tak měl ve Starém Městě měl platit nový územní plán a původně blokované pozemky by mohlo město využít kromě mostu také k rekreáci.

Plánovaný kanál Dunaj-Odra-Labe | Zdroj: Ministerstvo dopravy

Domy a parkoviště

Volné ruce mají i obce a města v povodí Odry v Moravskosleském kraji. Velkou radost mají hlavně v Bohumíně. Tam už mohou lidé s architekty kreslit a vymýšlet své vysněné domy. Uvolnily se totiž pozemky v městské části Šunychl, které byly dlouhé roky právě kvůli stavbě kanálu zablokované.

Podle starosty Petra Víchy (ČSSD) se to týká zhruba desítky parcel. Uvolnění se týká i veřejných investic. Město chce co nejdříve postavit parkoviště u Kališova jezera, vodní nádrže s čistou vodou, která vznikla po těžbě písku. Jezero je velmi oblíbenou lokalitou, které láká k odpočinku lidi i z Ostravy a Polska.

Roman Verner, Andrea Brtníková, Leona Nevařilová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme