Nejméně do Vánoc zůstane zátěž nemocnic na vysokých číslech, predikuje statistik Dušek

Přestože se virová nálož v populaci postupně snižuje, jde o pokles relativně pomalý, hodnotí pro Český rozhlas Plus vývoj epidemie v Česku šéf Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) Ladislav Dušek. Velmi pozvolna klesá počet nových pacientů v nemocnicích, ale i relativní pozitivita indikovaných testů nebo počet symptomatických záchytů, tvrdí.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ladislav Dušek na tiskové konferenci.

Ladislav Dušek na tiskové konferenci. | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

„Tímto tempem to ale bude trvat týdny,“ varuje host Tématu dne. „Do Vánoc zcela jistě počítejme s tím, že zátěž nemocnic bude zůstávat na vysokých číslech,“ predikuje a dodává, že poslední data hovoří už o více než sedmi tisících hospitalizovaných. Pacientů na jednotkách intenzivní péče je v této chvíli kolem tisícovky.

Přehrát

00:00 / 00:00

Dávají aktuální covidová čísla důvod k mírnému optimismu? Poslechněte si Téma dne Martiny Maškové

Dušek upozorňuje, že je velmi důležité proočkovat už očkované další, tedy třetí dávkou, která imunitu posílí v řádu dnů. Podle informací ze světa přitom takzvaný booster funguje i na velmi virulentní novou variantu omikron.

Pokud jde o povinné očkování, osobně by šéf ÚZIS proti nebyl. „Cokoli, co navýší proočkovanost zranitelné populace, má pro další období obrovský význam. Je totiž nepochybné, že ochranný efekt vakcinace proti těžkému průběhu nemoci je u seniorů velmi vysoký.

Tuto tezi ostatně potvrzuje i matematik René Levínský z Centra pro modelování biologických a společenských procesů (BISOP). Aktuální data ukazují, že u 60+ očkování snižuje riziko hospitalizace na jednotce intenzivní péče dokonce 11krát.

Že je očkování tou správnou cestou, je přesvědčen i předseda Asociace českých a moravských nemocnic a ředitel zdravotnického zařízení v Hranicích Eduard Sohlich.

„Jde o nejlepší a nejlevnější způsob ochrany – minimalizuje riziko. V praxi to vidíme jednoznačně,“ uzavírá.

Poslechněte si celý audiozáznam Tématu dne Martiny Maškové.

Martina Mašková, Zuzana Marková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme