Duškovy odbory blokují kolektivní smlouvu ČD, žádají růst mezd

Bez nové kolektivní smlouvy vstoupí zřejmě do Nového roku železničáři. Přestože dokument už podepsalo osm odborových organizací, šéf Svazu odborářů služeb a dopravy Jaromír Dušek potvrdil, že se k nim nepřidá.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

České dráhy. Ilustrační foto. | Foto: Tomáš Adamec

„Rozhodně nemůžeme připustit, aby ve chvíli, kdy drtivá většina velkých firem v Česku deklaruje mzdový nárůst nad úrovní předpokládané inflace, České dráhy propadly v reálných mzdách a zaměstnanci doplatili na to, že se management dopouští různých nehospodárností,“ prohlásil Dušek.

Přehrát

00:00 / 00:00

Předseda Svazu odborářů služeb a dopravy Jaromír Dušek

Poslední z devíti drážních odborových svazů má lhůtu na souhlas se smlouvou do konce roku. Pokud ji nepodepíše, budou všichni drážní zaměstnanci pracovat podle zákoníku práce.

„Pro společnost to bude znamenat úsporu řádově milionů korun, naopak pro zaměstnance to bude znamenat ztrátu velké části benefitů, například bude kratší dovolená, bude delší pracovní doba, zruší se některé ozdravné pobyty a další výhody, které kolektivní smlouva zaručovala,“ vysvětlil mluvčí drah Petr Šťáhlavský.

Dušek chce s vedením firmy dál jednat. Času je prý dost. České dráhy jsou ochotné o nové podobě kolektivní smlouvy dál jednat. Muselo by to být ale se zástupci všech devíti odborových organizací.

Jaromír Dušek | Foto: Jan Rosenauer

To znamená, že by se celé kolektivní vyjednávání na drahách vrátila na úplný začátek. Někteří odboroví bossové už řekli, že to nepřipadá v úvahu a Dušek tak zřejmě zůstane ve své snaze osamocený.

České dráhy zaměstnávaly koncem letošního roku téměř 27 tisíc lidí. Zaměstnanců sdružených v rámci Svazu odborářů služeb a dopravy je asi 700.

Igor Maňour, Jana Zemanová, Michal Šenk Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme