Důstojné zacházení se zesnulými, žádné papírové rakve. Senátoři nastavili mantinely pro pohřebnictví

Podmínky podnikání v pohřebnictví se zřejmě zpřísní. Novelu, která s tím počítá, schválil beze změn Senát. Noví podnikatelé v pohřebnictví by museli nově skládat zkoušku a mít praxi v oboru. Norma taky zakazuje nejlevnější papírové rakve.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pohřeb (ilustrační foto) | Zdroj: Fotobanka Profimedia

Podle ministryně pro místní rozvoj za hnutí ANO Karly Šlechtové je hlavním cílem zlepšit prostředí v oboru pohřebnictví.

„Rozhodli jsme se, že uděláme novelu tohoto zákona proto, abychom také dali jistotu občanům České republiky, že po smrti je se zesnulými osobami zacházeno důstojně," řekla Šlechtová.

Také asociace pohřebních služeb novelu vítá. „Jsme rádi, že teď už jsou stanoveny mantinely a někdo to může zkontrolovat. Myslím, že ta novela bude opravdu přínosem pro všechny," říká její předseda Jaroslav Mangl.

Náklady vzrostou státu  

Novela totiž také posiluje kontrolu v pohřebnictví a upravuje sankce za prohřešky. Fyzická osoba bude moct dostat za přestupky pokutu až sto tisíc korun, firma až půl milionu. V nejzazším případě počítá novela i s odebráním koncese.

Ministerstvo pro místní rozvoj v souvislosti s novelou připouští růst cen, ale jen u takzvaných sociálních pohřbů pro bezdomovce nebo lidi bez dědiců. Takové pohřby hradí stát. Aby zákon začal platit, musí ho ještě podepsat prezident.

 

Jana Čermáková, Linda Nguyenová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme