Důtka za články o migrantech. Kárný senát potrestal soudce Zbránka

Kárný senát Nejvyššího správního soudu (NSS) dnes uložil libereckém soudci Miloši Zbránkovi důtku za dva články publikované na internetu. Podle senátu oba příběhy hrubě neobjektivním, dehonestujícím způsobem vykreslují migranty a pracovníky neziskových organizací, kteří jim pomáhají. Důtka je nejmírnější možný postih.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Soud (ilustrační foto) | Foto: Filip Jandourek

Nadřízení Zbránkovi vytýkali ještě jeden text, u kterého ovšem senát žalobě nevyhověl.

Článek, v němž Miloš Zbránek vykresluje muslimskou budoucnost Evropy, je podle kárného senátu zjevnou satirou. Neobsahuje vulgarismy ani sexuální narážky. Soudce tímto způsobem psát může, byť jinak musí být zdrženlivější než jiný autor.

Text s muslimskou tematikou nese název Zpráva evropského komisaře o stavu lidských práv v Musulmanské Lhotě, vyšel na serveru Pravý prostor. Popisuje, jak se k moci dostává postupně Muslimské bratrstvo, Taliban a takzvaný Islámský stát.

Podle kárného senátu jde o kritiku islámského exremismu na pozadí reálných událostí, soudce Radovan Havelec zmínil zejména vývoj v severní Africe a na Blízkém Východě. Je to evidentní satira, autorská licence, nejsou tam vulgarismy, je to plně obhajitelné, zaznělo v rozhodnutí kárného senátu.

Senát žalobě naopak vyhověl u článků Zpráva o putování do Němec a Dopis dezorientovaného běžence, kde prý Zbránek místy překročil meze slušnosti a vkusu, a ohrozil tak důstojnost soudcovské profese.

Miloš Zbránek působí u liberecké pobočky krajského soudu, řeší obchodněprávní agendu a k jeho práci jinak nemají nadřízení výhrady.

Předseda krajského soudu Luboš Dörfl jej však už dříve vyzýval k umírněnosti při psaní. Když publikační činnost pokračovala, podal kárnou žalobu.

ČTK, mta Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme