Důvěra lidí v ústavní činitele mírně stoupla
Prezidentovi, poslancům a senátorům nyní věříme o něco víc. Podle průzkumu agentury STEM po květnových volbách mírně vzrostal důvěra občanů v ústavní činitele. Nejlépe si v tomto směru již tradičně vede prezident Václav Klaus, kterému věří 76 procent lidí. Poslanci a senátoři jsou na tom podstatně hůř, ale i oni si o něco polepšili.
„Jedná se o tradiční trend. Vždy po sněmovních volbách lidé očekávají, že nový establishment bude kvalitnější, profesionálnější a že začne řadu věcí posouvat dopředu. Navíc voliči jsou zatím oslněni preferenčním kroužkováním a tím, že se ve sněmovně i ve vládě objevila řada nových tváří. Lidé doufají, že nováčci budou apriori lepší, profesionálnější a budou více kultivovat politickou kulturu,“ říká politolog Jan Kubáček a pokračuje:
„Jednoznačně se dá očekávat, že se obliba politiků začne propadat. Mezním rokem bude již rok příští, protože to bude období celé řady nepopulárních rozhodnutí a bolestivých reforem. Zatím se o nich jen mluví, ale příští rok začnou ovlivňovat každou českou rodinu.“
Důvěra v politiky sice vzrostla, stále jim ale věříme poměrně málo. Sněmovně věří necelých 40 procent obyvatel, senátu necelých 30 procent.
„Tato čísla jsou srovnatelná s jinými zeměmi. Náš problém ale je, že paušálně kritizujeme všechny poslance, celou instituci. To je poměrně unikátní. V jiných zemích více bilancují výsledky jednotlivých politiků a ty dobré dokáží ocenit,“ uvádí politolog.
Podle Kubáčka by rozlišování jednotlivých politiků mohlo vést ke zkvalitnění politické kultury.
„Je to dáno tím, že se o politiku zajímáme velmi nárazově nebo jí dokonce pohrdáme. Na druhou stranu má celá řada politiků pocit, že veřejnost může do politiky zasahovat pouze jednou za čtyři roky a že nemusí nikomu skládat účty. Bohužel míra cynismu se stupňuje ze strany občanů i politiků a někdy se v tom přebíjíme,“ dodává politolog Jan Kubáček.