Důvěra lidí v ústavní činitele mírně stoupla

Prezidentovi, poslancům a senátorům nyní věříme o něco víc. Podle průzkumu agentury STEM po květnových volbách mírně vzrostal důvěra občanů v ústavní činitele. Nejlépe si v tomto směru již tradičně vede prezident Václav Klaus, kterému věří 76 procent lidí. Poslanci a senátoři jsou na tom podstatně hůř, ale i oni si o něco polepšili.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Poslanecká sněmovna | Foto: Tomáš Adamec

„Jedná se o tradiční trend. Vždy po sněmovních volbách lidé očekávají, že nový establishment bude kvalitnější, profesionálnější a že začne řadu věcí posouvat dopředu. Navíc voliči jsou zatím oslněni preferenčním kroužkováním a tím, že se ve sněmovně i ve vládě objevila řada nových tváří. Lidé doufají, že nováčci budou apriori lepší, profesionálnější a budou více kultivovat politickou kulturu,“ říká politolog Jan Kubáček a pokračuje:

Přehrát

00:00 / 00:00

O důvěře lidí v politiky mluvil v pořadu Stalo se dnes politolog Jan Kubáček

„Jednoznačně se dá očekávat, že se obliba politiků začne propadat. Mezním rokem bude již rok příští, protože to bude období celé řady nepopulárních rozhodnutí a bolestivých reforem. Zatím se o nich jen mluví, ale příští rok začnou ovlivňovat každou českou rodinu.“

Důvěra v politiky sice vzrostla, stále jim ale věříme poměrně málo. Sněmovně věří necelých 40 procent obyvatel, senátu necelých 30 procent.

„Tato čísla jsou srovnatelná s jinými zeměmi. Náš problém ale je, že paušálně kritizujeme všechny poslance, celou instituci. To je poměrně unikátní. V jiných zemích více bilancují výsledky jednotlivých politiků a ty dobré dokáží ocenit,“ uvádí politolog.

Podle Kubáčka by rozlišování jednotlivých politiků mohlo vést ke zkvalitnění politické kultury.

„Je to dáno tím, že se o politiku zajímáme velmi nárazově nebo jí dokonce pohrdáme. Na druhou stranu má celá řada politiků pocit, že veřejnost může do politiky zasahovat pouze jednou za čtyři roky a že nemusí nikomu skládat účty. Bohužel míra cynismu se stupňuje ze strany občanů i politiků a někdy se v tom přebíjíme,“ dodává politolog Jan Kubáček.

Ondřej Houska, Jan Piroch Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme