Důvěra občanů v evropské instituce klesá

Důvěra českých občanů v nejvýznamnější evropské instituce po zamítavých referendech o evropské ústavě ve Franci a Nizozemsku klesla na méně než polovinu. Ukázal to červnový výzkum agentury STEM.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Evropská unie

Evropská unie

Jak Radiožurnálu řekla Jitka Sýkorová ze STEMu, důvěru v Evropský parlament má nyní 46 procent dotázaných, Evropské komisi věří 43 procent Čechů: "Ukazuje se, že pokud jde o věkové skupiny, tak největší důvěru v jednotlivé instituce mají mladí lidé, a to přes 50 %. Ti starší, zejména nejstarší generace, těmto institucím příliš nevěří," poznamenala Sýkorová.

Evropský soudní dvůr je na tom lépe než parlament a komise. Jitka Sýkorová Radiožurnálu řekla, že v Evropském soudním dvoru stále dost lidí vidí jistou naději: "Činnost Evropského soudního dvoru pravděpodobně nesouvisela s posledními referendy o euroústavě a zřejmě stejně jako ostatní mezinárodní soudní instituce má vysokou prestiž u našeho obyvatelstva."

Podle Sýkorové se ale obecnému trendu vymyká postoj veřejnosti k českému eurokomisaři Vladimíru Špidlovi, který si polepšil: "V září minulého roku mu důvěřovalo pouze 25 % a v současné době je to více než třetina. Nicméně, srovnáme-li to s bývalým eurokomisařem panem Teličkou, na kterého jsme se ptali zhruba před rokem, tak je to velký rozdíl, protože Pavlu Teličkovi na tomto postu důvěřovaly více než dvě třetiny lidí," připomněla Jitka Sýkorová z agentury STEM.

Milan Kopp, Naděžda Hávová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme