Spokojenost se členstvím v NATO u Čechů převažuje, je ale nižší než loni. Míněním otřásla válka na Ukrajině

S členstvím České republiky v Severoatlantické alianci (NATO) jsou spokojeny dvě třetiny Čechů. V porovnání s loňským jarem to představuje mírný pokles, ale podíl spokojených i tak zůstává vyšší než v předchozích letech. Vyplývá to z v pondělí zveřejněných výsledků průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění Akademie věd ČR (CVVM).

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Spokojenost s členstvím Česka v NATO vyjádřilo v letošním průzkumu 67 procent dotázaných. Nespokojenost deklarovalo 26 procent respondentů. Z hlediska politických preferencí jsou se členstvím v alianci spokojenější voliči současných vládních stran, naopak méně spokojení jsou voliči komunistů či opozičního hnutí SPD.

V porovnání s průzkumem z loňského jara klesl podíl Čechů spokojených s členstvím v NATO o šest procentních bodů. Podíl spokojených ale i tak zůstává vyšší než ve všech předchozích výzkumech od roku 1999. Srovnatelný výsledek byl dosažen pouze v lednu 2009, kdy spokojenost vyjádřilo 65 procent respondentů.

Rozteklá ranvej či helikoptéra, která kvůli horku neodstartuje. NATO bojuje se změnami klimatu

Číst článek

„Naopak podíl nespokojených v porovnání s jarem 2023 vzrostl o sedm procentních bodů a je tak srovnatelný s výzkumem z února 2020, ale i s celou řadou dalších výzkumů realizovaných od roku 2000,“ uvádí CVVM.

Polovina respondentů aktuálního průzkumu souhlasila s tvrzením, že NATO je zárukou nezávislosti ČR. Podle dvou pětin dotázaných představuje členství v alianci naopak formu podřízení Česka cizím mocnostem.

NATO po padesáti letech aktualizovalo plán, jak se bránit Rusku. Pomáhal s tím Opata ze speciálních sil

Číst článek

Ve většině průzkumů od roku 2000 názor spatřující v členství v NATO spíše formu podřízenosti významně převažoval, pouze v letech 2009, 2011, 2018 a 2019 byly podíly zastánců a odpůrců vyrovnané. Teprve ve výzkumu z roku 2020 poprvé významně převážilo přesvědčení, že NATO je zárukou nezávislosti ČR. „Poslední dva výzkumy z roku 2022 a 2023 pak tento zvrat potvrdily a jsou s výzkumem z roku 2020 statisticky srovnatelné,“ uvádí CVVM.

O potřebnosti aliance v současné době je přesvědčeno 72 procent Čechů. Pětina občanů míní, že organizace je nepotřebná a zbytek respondentů se k otázce nedokázal vyjádřit.

Největší vojenské cvičení a fiktivní východní nepřítel. NATO chystá na únor společné setkání 41 tisíc vojáků

Číst článek

V porovnání s jarem loňského roku klesl podíl lidí hodnotících alianci jako potřebnou o 11 procentních bodů. I přes pokles je ale současný podíl zastánců významu NATO druhý nejvyšší od počátku měření v roce 2009.

Podle autorů průzkumu je tak patrné, že začátek války na Ukrajině loni v únoru značně otřásl míněním Čechů, pokud jde o užitečnost a potřebnost aliance. „Po více než roce trvání konfliktu ale toto přesvědčení značně ochladlo, i když se dosud nevrátilo na předválečnou úroveň,“ konstatují autoři průzkumu.

Názory veřejnosti pro aktuální průzkum CVVM zjišťovalo od 26. května do 24. července. Tazatelům opovědělo 929 obyvatel ČR ve věku od 15 let.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme