Důvěra v prezidenta klesla na 37 procent, ukázal průzkum CVVM

Důvěra v prezidenta Zemana se podle šetření Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM) dramaticky snížila z říjnových 58 procent na aktuálních 37 procent. Je to nejméně od jeho nástupu do funkce. Mírně si pohoršila i vláda, Poslanecká sněmovna a Senát nikoli. Vyplývá to z výsledků průzkumu, který dnes CVVM poskytlo ČTK.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Miloš Zeman, prezident České republiky | Foto: CC BY-SA 3.0, David Sedlecký

Průzkum provádělo CVVM v první polovině listopadu, tedy v době, kdy Zeman čelil kritice zejména za své vulgární výroky pronesené ve vysílání Českého rozhlasu a některá vyjádření při návštěvě Číny.

„Průzkum tedy může zachycovat – a nejspíš také zachycuje – okamžitou náladu společnosti nebo veřejného mínění po série sporných událostí spojených s prezidentem republiky,“ tvrdí komentátor ČRo Petr Nováček.

Přehrát

00:00 / 00:00

Důvěra v prezidenta Zemana v první polovině listopadu dramaticky klesla. Ve studiu o tom mluvil komentátor ČRo Petr Nováček

Je nejasné, jak by se na výsledku průzkumu podepsaly události 17. listopadu či Zemanova návštěva Moravskoslezského kraje.

„Jestli jde o dlouhodobou tendenci a zda se mění k horšímu vztah veřejnosti k prezidentu republiky, zatím nejde říct. Budeme si muset počkat na výsledky aspoň dalších dvou průzkumů ústavu CVVM,“ dodává Nováček.

Poslanec za ČSSD Jaroslav Foldyna a senátor ODS Tomáš Jirsa se shodují na tom, že na výsledku průzkumu má podíl i takzvaná mediální masáž namířená proti prezidentu Zemanovi.

„Kdyby například média nevytrhla z prezidentovy čtyřdenní návštěvy Číny jednu větu a neudělala z ní obrovský skandál, nemuselo k tomuto výsledku vůbec dojít,“ říká senátor Jirsa.

Přehrát

00:00 / 00:00

Hosty Šedesáti minut byli poslanec ČČSD Jaroslav Foldyna a senátor ODS Tomáš Jirsa

Poslanec Foldyna ale přesto souhlasí s návrhem Bohuslava Sobotky více diskutovat pozice vlády a Hradu, co se týče zahraniční politiky. Nevidí ovšem problém v odlišnosti názoru, ale jeho podání.

„Myslím si, že každá komunikace vylepšuje vztah. A konkrétně vztah mezi premiérem a prezidentem nebyl nikdy dokonalý, ale zlepšuje se. Je dobře, že si tito dva budou více vyměňovat své názory a postoje. Na druhou stranu ale věřím, že jejich disproporce není v obsahu, ale ve formě. A to vyvolává diskuzi,“ argumentuje Foldyna.

Důvěra v prezidenta republiky Miloše Zemana | Foto: Český rozhlas

Petr Vavrouška, ČTK, Petra Hosenseidlová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme