Průzkum CVVM: Důvěra v prezidenta opět mírně klesla, věří mu nejméně lidí za poslední tři roky

Důvěra v prezidenta v červenci klesla o jeden procentní bod. Nyní mu věří 43 procent lidí, což je stále nejméně od léta 2017. Hlava státu je zároveň jedinou ústavní institucí, která si v červenci ve srovnání s předchozím měsícem pohoršila. Nejvyšší důvěru veřejnosti si udržela obecní zastupitelstva a starostové. Vyplývá to z aktuálního průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM).

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Hlava státu je jedinou ústavní institucí, která si v červenci ve srovnání s předchozím měsícem pohoršila. | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

Z průzkumu vyplynulo, že Češi nejméně důvěřují Poslanecké sněmovně, která získala stejně jako v červnu 32 procent kladných hodnocení. Následuje Senát s 36 procenty, což je polepšení o dva procentní body.

Hejtmanům věří 40 procent lidí, meziměsíčně o čtyři procentní body více. Následují vláda se 41 procenty a krajská zastupitelstva, která mají stejně jako prezident důvěru u 43 procent veřejnosti.

CVVM: ANO se v červenci drželo těsně pod třiceti procenty. Do sněmovny by neprošla TOP 09

Číst článek

„Podstatně lépe než všechny výše uvedené instituce jsou na tom obecní zastupitelstva, případně zastupitelstva městských částí a starostové. Důvěra k nim dosahuje úrovně více než tří pětin,“ uvedlo CVVM.

Obecním zastupitelstvům i starostům vyjádřilo důvěru 63 procent dotázaných. V případě zastupitelstev je to polepšení o tři procentní body, u starostů pak o dva procentní body.

Spokojenost s politikou

Se současnou politickou situací je spokojeno 18 procent Čechů, odpověď „ani spokojen, ani nespokojen“ zvolilo 34 procent dotázaných. V porovnání s červnem se hodnocení politické situace významně nezměnilo a stále zůstává výrazně lepší než v letech 2012 a 2013.

Zároveň je podle statistiků patrná výrazná rozkolísanost spokojenosti s politickou situací v posledních třech, se dvěma hlubokými propady v květnu 2017 a v dubnu 2018.

V posledním období je zřejmá tendence mírného zlepšování, kterou ovšem poněkud narušila poslední dvoje data sebraná po vynucené koronavirové pauze. „Teprve další výzkumy ovšem ukážou, zda jde o trvalejší změnu trendu, nebo jen o krátkodobý výkyv,“ dodalo CVVM.

Průzkum veřejného mínění v oblasti důvěry občanů v základní ústavní instituce se probíhal od 18. července do 29. července, zúčastnilo se jej 972 osob starších 15 let. Šetření probíhalo formou osobního rozhovoru.

Nejvyšší důvěru veřejnosti si udržela obecní zastupitelstva a starostové. | Zdroj: CVVM SOÚ AV ČR

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme