Průzkum: Zemanovi věří 28 procent lidí, nejméně od začátku mandátu. Nejlépe dopadli komunální politici

Důvěra Čechů v ústavní instituce od jara klesla. Nejvíce, o deset bodů, si pohoršil prezident, kterému věří 28 procent lidí. V současné době má tak menší důvěru než Senát, který se těší důvěře třetiny veřejnosti. Vládě věří stejný počet lidí jako hlavě státu a nejhůře opět dopadla sněmovna, důvěřuje jí 26 procent lidí. Nejdůvěryhodnější pro občany zůstávají starostové a obecní zastupitelstva.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Prezident Miloš Zeman na fotografii z 26. ledna 2022

Nedůvěra v Zemana je rekordní, věří mu 28 procent Čechů | Foto: Petr Topič/MAFRA | Zdroj: Profimedia

Vyplývá to ze středečních výsledků průzkumu, který od poloviny května do poloviny července provedlo Centrum pro výzkum veřejného mínění.  

Důvěru ve starosty vyjádřilo ve sledovaném období 62 procent dotázaných a 61 procent podpořilo obecní zastupitelstva. O něco nižší důvěru získali hejtmani a krajská zastupitelstva, jimž věří dvě pětiny veřejnosti.

Rakušan má absolutní důvěru lídrů koalice. ‚Nevidíme důvody pro rekonstrukci vlády,‘ řekl Fiala

Číst článek

Hejtmani a starostové si proti jarnímu průzkumu pohoršili minimálně, o procentní bod. Vedle toho důvěra v krajská i obecní zastupitelstva se snížila o šest, respektive čtyři body.

Na úrovni výběrové chyby se podle Centra pro výzkum veřejného mínění změnila proti jaru také důvěra v Senát, pohoršil si o bod na 32 procent. Podpora sněmovny klesla o čtyři body a vlády o sedm bodů.

„Podrobnější analýza ukázala, že u všech zkoumaných institucí důvěra k nim vykazuje významnou pozitivní korelaci se spokojeností s politickou situací, s hodnocením ekonomické situace v Česku a spokojeností s vlastním životem,“ uvedli autoři průzkumu. Doplnili, že u prezidenta je ale tato souvztažnost slabá.

Nejhorší hodnocení od roku 2017

Spokojenost lidí s politickou situací v zemi proti jaru klesla o sedm bodů na čtrnáct procent, zatímco nespokojenost se zvýšila o dvanáct bodů na 63 procent. Ani spokojených, ani nespokojených s politickou situací bylo v době od května do července 21 procent dotázaných. O pět bodů méně než na jaře.

„Hodnocení politické situace se tak dostalo na nejhorší úroveň od května 2017, kdy se do hodnocení promítala eskalující vládní krize tehdejší koaliční vlády ČSSD, ANO a KDU-ČSL premiéra Bohuslava Sobotky, i když v červnu 2021 byl zaznamenán v podstatě srovnatelný výsledek,“ konstatovali autoři průzkumu.

V dlouhodobém srovnání podle nich ale zůstává spokojenost s politickou situací výrazně vyšší, než byla v letech 2012 a 2013.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme