Důvěryhodnost prezidenta amnestií zřejmě utrpí, míní ředitel STEMu

Když v prosinci dělala agentura STEM průzkum důvěryhodnosti politiků, důvěřovalo panu prezidentovi Klausovi 52 procent občanů. Podle občanských protestů, které však rozpoutala amnestie vyhlášená v novoročním projevu, však lze soudit, že čísla prezidentovy popularity se mohla za posledních pár dní změnit.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Slavnostní zahájení festivalu, Václav Klaus se svojí chotí | Foto: Filip Jandourek

Obecně byl Václav Klaus ve svém prvním volebním období velmi populární a těšil se velké přízni veřejnosti. Podle průzkumu z ledna 2007 hodnotilo prezidenta Klause kladně 80 procent lidí a byl nejoblíbenějším politikem v zemi.

„První volební období byl v podstatě výborný nástup z hlediska veřejného mínění: z nějakých 60 procent se Václav Klaus dostal na 78 procent v roce 2005. A podobně vysoká čísla to byla až do konce,“ shrnuje prezidentovu popularitu v prvním funkčním období ředitel agentury STEM Jan Hartl.

Přehrát

00:00 / 00:00

O vývoji prezidentovy popularity mluvil ve Stalo se dnes ředitel agentury STEM Jan Hartl

Naopak druhé funkční období je poznamenáno výraznými výkyvy a rozkolísaností. Veřejnost reagovala poměrně citlivě na jednotlivé události a celkový trend byl pozvolně sestupný.

„U politiků je takový obvyklý cyklus: čím déle jsou v úřadu, tak – když to mám říct lidově, zkratkovitě – se okoukají, lidé pomalu sčítají negativa a zvolna tak obraz prezidenta ve veřejném mínění vychládá,“ vysvětluje sestupný trend prezidentovy popularity Jan Hartl.

Podle agentury STEM odpovídá oněch prosincových 50 procent popularitě prezidenta Havla na konci jeho prezidentského mandátu. Průběh důvěry v prezidenta Havla byl tak velmi podobný.

Agentura STEM má v plánu provést ještě průzkum popularity a důvěry v prezidenta Klause do konce jeho funkčního období.

Prezident exkluzivně: Amnestie měla být podnětem ke změně systému

Číst článek

„Sledujeme to nejen z hlediska nějaké povrchní popularity, my se ptáme na důvěru v prezidenta a prezidentskou instituci. Také měříme to, jak lidé hodnotí práci prezidenta za poslední měsíc v konkrétních krocích, které dělal,“ popisuje metodologii výzkumu Hartl.

Je tak velmi pravděpodobné, že v souvislosti s prezidentskou amnestií důvěra v prezidenta a jeho úřad poklesne.

„Myslím si, že se tam bude v nejbližší budoucnosti pohybovat otázka, jestli to je jenom dočasná záležitost, kampaň, jak o tom hovoří Václav Klaus, nebo to nechá trvalejší stopu ve veřejném mínění,“ uzavírá ředitel agentury STEM.

Helena Šulcová, Marína Dvořáková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme