Důvody ani náklady na zavedení e-receptů nejsou jasné, varuje šéf lékárnické komory

Lékaři by měli od roku 2015 předepisovat recepty elektronicky, papírově už jen ve výjimečných případech. Počítá s tím novela zákona o léčivech, kterou dnes schválila i hlasy opozice sněmovna. Podle lékárnické komory je ale zatím kolem e-receptů příliš mnoho nejasností. Není jasné, jaké jsou cíle projektu ani kolik bude stát.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

eRecept

eRecept | Foto: Honza Ptáček | Zdroj: Český rozhlas

Podle prezidenta České lékárnické komory Lubomíra Chodoby mohou být elektronické recepty a sdílení dat dobrou myšlenkou, pokud bude systém dobře nastavený. To však zatím není jasné.

„Za nešťastné považuji, pokud poslanci nejdřív schválí povinnost (zavést elektronické recepty) za dva roky a není přitom jasné, jaký systém bychom měli používat, nevíme, čeho chceme dosáhnout, s jakými náklady a s jakými výhodami pro pacienty,“ upozorňuje Chudoba.

Přehrát

00:00 / 00:00

Výhrady lékárníků k elektronickým receptům vysvětlil prezident České lékárnické komory Lubomír Chudoba

Podle jednoho z autorů návrhu, předsedy zdravotnického výboru sněmovny Borise Šťastného jde o převratnou záležitost, která změní fungování celého systému. Hlavním důvodem pro zavedení e-receptů jsou prý úspory.

„Slyšel jsem argumentaci zejména pana poslance Šťastného, který říká, že to nebude stát nic ani stát, Státní ústav pro kontrolu léčiv, ani provozovatele, ať už lékaře nebo lékárny. To je prostě nesmysl,“ míní šéf lékárnické komory.

„Už teď víme, že chaotické pokusy, které byly v minulém období a které se SÚKL snažil zavést do praxe, se neosvědčily. Stálo to spoustu prostředků SÚKL i nás jako lékárníky a lékárny,“ připomíná Chudoba.

Pokud by byl projekt od počátku dobře připravený, tak se podle něj ujal, protože by v něm všichni zúčastnění viděli výhody. To se však nestalo.

Řada možných výhod, které by e-recepty přinesly, se podle Chudoby během let už vyřešila jinými způsoby. Týká se to i dalšího uváděného pozitiva, kterým má být vymizení falešných receptů.

„V mezidobí za několik posledních let jsme se díky tomu, že my v lékárnách jsme plně elektronizovaní a že i zdravotní pojišťovny nám nabízejí přes své portály velmi rychlé odezvy, jsme schopni už v tuto chvíli padělané recepty téměř eliminovat,“ říká.

Otázkou podle něj zůstává i role zdravotních pojišťoven. „Zdravotní pojišťovny drží bobříka mlčení a ani nám nejsou schopné říct, zdali toto vítají, nevítají, zdali se to nějak odrazí v tom, jak budou v budoucnu ochotny platit lékaře nebo lékárny,“ dodává prezident České lékárnické komory.

Mirko Kašpar, Jan Bumba Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme