Důvody považuji za zástupné, říká odvolaný šéf Agentury pro sociální začleňování

Odvolaný šéf vládní Agentury pro sociální začleňování Martin Šimáček označil důvody pro svůj odchod za „irelevantní“ či „zástupné“. Uvedl to v rozhovoru pro Český rozhlas. Šimáčka odvolal ministr pro lidská práva Jiří Dienstbier (ČSSD), důvody však zatím veřejně nezazněly. Dienstbier o nich prý chce nejprve mluvit se zaměstnanci agentury, a s ohledem na to je zatím nechtěl upřesnit ani Šimáček. Podle něj však zřejmě nešlo o výsledky agentury.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Martin Šimáček odpovídal na otázky týkající se problémů ve Šluknovském výběžku | Foto: Šárka Ševčíková | Zdroj: Český rozhlas

Řekl vám ministr Dienstbier, proč se vás rozhodl odvolat?

Řekl mi pět důvodů pro odvolání, ale vzhledem k tomu, že se rozhodl je zatím nezveřejňovat, tak ani já je nebudu komentovat, já jenom řeknu, že je považuji za irelevantní.

Přehrát

00:00 / 00:00

O svém odvolání z čela Agentury pro sociální začleňování mluvil Martin Šimáček

Všech pět?

Všech pět.

Agentura pro sociální začleňování se měla rozdělit na dvě části. Může tohle být jedním z důvodů vašeho odvolání?

Je to jedna z těch nejdůležitějších věcí. Já jsem vlastně v úterý byl poprvé informován o záměru rozdělit agenturu na dvě části – na dva samostatné odbory v rámci sekce pro lidská práva – a s tím jsem nesouhlasil.

My v tuto chvíli fungujeme jako jeden odbor, máme dvě důležitá oddělení, a ta oddělení se vzájemně velmi prolínají. Jedno funguje v rámci terénu – to jsou ti pracovníci v těch českých městech a obcích – a to druhé jsou vlastně experti a analytici, kteří neustále poskytují zázemí a podporu. Jedno bez druhého by nefungovalo. Takže to oddělení těchto dvou částí od sebe by de facto znamenalo existenční potíž pro agenturu.

Vládní Agentura pro sociální začleňování začala fungovat v březnu 2008, je jedním z odborů úřadu vlády. Spolupracuje s městy a obcemi, v nichž jsou takzvané vyloučené lokality. Podle několik let staré analýzy v Česku existuje asi 300 takových chudinských domů a čtvrtí. Žilo v nich kolem 80 tisíc lidí, a to převážně Romů.

Proti rozdělení agentury už protestovali zaměstnanci otevřeným dopisem, podepsalo ho 53 lidí. Čili tato reorganizace asi není úplnou novinkou... Ostatně bylo pro vás vaše odvolání překvapení?

Ta reorganizace je novinkou, protože my jsme do úterý tohoto týdne nevěděli, jak to ministerstvo plánuje. My jsme se doptávali na záměry, chtěli jsme být účastni nějakých jednání, chtěli jsme mít podíl na rozmýšlení toho, jak bychom měli pokračovat se státní službou – to je ten důležitý moment, 1. července vlastně začne fungovat služební zákon a s tím ministerstva chystají určité organizační změny.

Jak říkám, my jsme se o tom dozvěděli v úterý, já jsem proti tomu vystoupil, vyslovil jsem nesouhlas s tím návrhem a požádal jsem o změnu toho rozhodnutí. Zaměstnanci po tom mém odvolání spontánně reagovali – měl jsem možnost s mnohými z nich hovořit a vím, že ten dopis vznikal dneska během dne.

Z výše zmíněných důvodů nemáme možnost se Jiřího Dienstbiera dneska zeptat, tak se zeptám vás – znáte důvody, proč hodlá tu agenturu rozdělit?

Já se můžu jen domnívat, které důvody za tím jsou, a asi se mi o tom ani nechce spekulovat. Já si myslím – a to je důležité, to mi řekli, když jsem byl odvolán, řekla mi to paní náměstkyně Štěpánková – že mezi ty důvody nepatří samotná činnost agentury, že s tou jsou spokojeni, že jsou spokojeni s výsledky.

Paní náměstkyně dokonce přiznávala, že si je vědoma toho, že jsem za těch šest let, co jsem měl možnost agenturu vést, vlastně z téměř krachující organizace vytvořil sedmdesátičlenný funkční tým, který teď pomáhá ve 36 městech a obcích a pro příští roky slíbil podporu dalším sedmdesáti. Pracujeme v Litvínově, Brně, Ostravě, spoléhají na nás i velká města.

Takže mezi těmi důvody není činnost agentury jako taková, ale jsou to důvody, které já považuji za zástupné.

Vladimír Kroc, Český rozhlas, kov Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme