Důvody útoků? Nižší dávky a extremismus, míní aktivista

Situace na severu Čech, kde sílí napětí mezi starousedlíky a stále početnější romskou komunitou, se po útocích v Novém Boru a Rumburku dál vyhrotila. Podle aktivisty Františka Kostlána ze sdružení Romea souvisejí útoky se zhoršující se situací sociálně slabých a jejich frustrací.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Romové v Novém Brdu | Foto: Martin Dorazín

Rumburk na severu Čech se stále vzpamatovává z víkendové rvačky, při níž skupina asi dvaceti Romů napadla čtyři mladíky. Policisté už zadrželi dva Romy, kteří se podle nich hromadné bitky účastnili. Jeden je už kromě jiného obviněný z pokusu o těžké ublížení na zdraví s rasovým motivem.

Přehrát

00:00 / 00:00

O rostoucím napětí v severních Čechách hovořil v Ozvěnách dne František Kostlán ze sdružení Romea

„Podobné situace jako na Šluknovsku či v Novém Boru se odehrávají i ve Slezsku a na severní Moravě,“ uvádí Kostlán, který útoky připisuje i rostoucímu násilí ve společnosti. Problém vidí také v cíleném sestěhovávání sociálně slabých do jednoho místa. Když tam nepřizpůsobiví vytvoří většinu, zbytek obyvatel se raději odstěhuje jinam a situace se ještě zhorší.

Viníkem je podle Františka Kostlána hlavně stát. „Stát nebojuje proti extremismu, ale naopak mu nahrává. Neonacisté procházejí ghetty a volají rasistická hesla, ale policie i obce je nechají,“ míní.

A kritizuje i sociální politiku. „Těm lidem seberou sociální dávky a vláda má v úmyslu zvýšit DPH u základních potravin, lidé se cítí ohroženi,“ říká Kostlán, i když to podle něj nelze považovat za omluvu pro útoky.

Přestože v sérii posledních případů útočili Romové, Kostlán v nich vidí spíše oběti současné situace. Sociálně slabí jsou podle něj zastrašováni a útoky jsou především výsledkem jejich frustrace a obav.

Mirko Kašpar, Jan Bumba Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme