Dva autorské svazy budou vybírat poplatky od hoteliérů a restaurací

Majitelé hotelů a restaurací by měli mít po dlouhých týdnech nejasností kolem hrazení autorských poplatků jasno. Pětice autorských svazů v Česku se pod zastřešením ministerstva kultury dohodla na společném vybírání poplatků od podnikatelů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

restaurace | Foto: Jan Rosenauer

Dohoda mezi autorskými svazy byla podle obou stran klíčová, protože nynější situace staví majitele hotelů a restaurací spolu s autorskými svazy do nepříjemné pozice.

Svazy musejí na jedné straně vybírat autorské poplatky, ale podnikatelé je zase musejí hradit jen dvěma svazům, Česko jich přitom má pět.

Autorské svazy se proto na jednání domluvily, že poplatky budou vybírat dna z nich, které následně vybrané peníze rozdělí mezi zbylé svazy, řekl Radiožurnálu předseda představenstva Ochranného svazu autorského Roman Strejček.

"Výsledkem byl projev vůle ostatních autorských organizací pověřit Ochranný svaz autorský společným výběrem za tyto autorské organizace. Druhým tím, který by byl pověřen výběrem, by byl Intergram, který reprezentuje výkonné umělce a výrobce zvukových a zvukově obrazových záznamů," uvedl Strejček.

Kdyby navíc podnikatelé jednotlivým svazům vyhověli, na autorských poplatcích by zaplatili mnohem vyšší částku, než jakou stanoví zákon. Nejasnosti ale přetrvávají v tom, zda budou hoteliéři platit autorské poplatky také za neobsazené pokoje.

Asociace hotelů a restaurací to podle svého člena Václava Stárka odmítá. "Pokud si budu já kupovat cokoliv domů a nebudu to používat, tak si to nekoupím. Stejně tak nevidím důvod, proč si kupovat licenci na pokoj, který je evidentně neobsazen," podotkl Stárek.

Ochranný svaz autorský podle Strejčka vždy zohledňoval obsazenost hotelových pokojů. O tématu se podle něj začíná mluvit proto, že některé svazy považují současnou výši poplatků za nízkou a obsazenost pokojů tedy brát v potaz nechtějí.

"Změna toho pojetí vyvstává v souvislosti se zastropováním sazeb na úroveň padesáti procent koncesionářského poplatku, čili je to jedna z alternativ, kterou zvažují kolektivní správci, to znamená nezohledňovat vytíženost hotelových pokojů," doplnil Strejček.

Současná krize v hoteliérství, kterou způsobila silná koruna a přetlak ubytovacích možností v Praze, ale stále zaručuje potenciálním klientům nízkou cenu hotelových služeb. Tedy i v tom případě, kdy by nakonec museli majitelé hotelů platit autorské poplatky i za prázdné pokoje. Otázka vybírání poplatků by měla být vyřešena do konce srpna.

Martin Hromádka, Květa Moravcová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme