Dva Češi veznění v Thajsku mají šanci vrátit se domů

Dvěma Čechům vězněným v Thajském království za pašování drog, svitla naděje na návrat do vlasti. Ode dneška totiž platí česko-thajská dohoda o vydávání pachatelů a spolupráci při výkonu trestů. Oba Češi měli za mřížemi původně strávit 50 let. Později jim thajské soudy snížily tresty na 42 a 25 let. Emil Novotný a Radek Hanikovič by si podle této dohody mohli odpykat zbytek trestu v českém vězení.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

vězení | Foto: Vězeňská služba ČR

Potvrdila to Dana Pavlousková z tiskového odboru ministerstva zahraničí. "Strany této dohody mohou na základě splnění podmínek umožnit cizincům, kteří byli v důsledku spáchání trestného činu zbaveni svobody, aby si vykonávali svůj trest v rámci jejich vlastní společnosti, přičemž výkon trestu by se řídil právními předpisy toho přijímajícího státu."

Oba vězni si už podali žádost o převoz do České republiky. Zítra by ji mělo dostat Ministerstvo spravedlnosti, které pak začne vyřizovat všechny potřebné záležitosti. Podle českého velvyslance v Bagkoku Jiřího Šitlera jsou oba muži v pořádku a dohodu vítají. Pobyt v thajském vězení s sebou totiž přináší řadu pro středoevropana nezvyklých problémů. "Neobvyklé podnebí, neobvyklá strava. Ty problémy jsou skutečně dány především myslím kulturní, jazykovou odlišností. Kde patrně bude problém, je nepříliš dokonalá zdravotní péče."

Neznamená to ale, že by zároveň mohli požádat o obnovení procesu nebo jim byl snížen trest podle naší trestní sazby. České soudy musí thajský rozsudek akceptovat. Vězni by ale mohli požádat o milost, může se na vztahovat amnestie nebo mohou jít z vězení na podmínku po uplynutí dvou třetin trestu.

Markéta Kaclová, Viktorie Hošková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme