Dva domy zasažené povodněmi v Šumvaldu čeká demolice. Doprava v obci bude v noci obnovena

Dva rodinné domy zasažené ničivými povodněmi v Šumvaldu na Olomoucku určili ve středu statici k demolici. Celkem odborníci prohlédli 22 zasažených objektů. Další objekt musejí hasiči stabilizovat pomocí pažení. Prohlídka zasažených lokalit bude pokračovat ve čtvrtek, na řadu přijdou mosty.

Olomouc Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

„Dvaadvacet objektů, které statici prozkoumali, se týkalo Šumvaldu a jeho místní části Břevence. Rodinné domy, které určil statik k demolici, jsou v Šumvaldu, stejně jako dům, který nyní hasiči stabilizují,“ uvedla mluvčí olomouckých hasičů Lucie Balážová.

Značné škody, jedna mrtvá a jedna pohřešovaná. Po bleskových povodních se řeky vrátily do svých koryt

Číst článek

Hasiči v oblasti Uničova a jižní části Šumperska, které zasáhly ničivé povodně v noci na pondělí, likvidovali následky povodní i během středy. Prioritou pro ně bylo vyčištění toku v Šumvaldu, využili ve spolupráci se správcem toku kráčející bagr, který koryto rozšířil tak, aby pojal více vody pro případ dalšího deště. „Podle předpovědi by se postižené oblasti měly intenzivní srážky vyhnout, ale preventivně jsme nachystali 500 pytlů s pískem,“ doplnila mluvčí.

Hasiči také káceli stromy, které by mohly spadnout, ve čtvrtek budou kameny zpevňovat část břehů Oskavy. „V Dlouhé Loučce jsme čerpali i velmi hluboké studny a rozdávali jsme pytle s pískem. Zítra budeme v plnění pytlů pokračovat. V Pňovicích jsme odčerpali lagunu v zástavbě,“ dodala Balážová.

Kvůli velkému pohybu těžké techniky, která odváží nánosy naplavenin a znehodnocený materiál, byl Šumvald po dobu zásahu uzavřen pro veřejnou dopravu. Podle mluvčí hasičů by měla policie provoz ještě ve středu obnovit. Hasiči zároveň v Uničově na požární stanici shromažďují humanitární pomoc, odkud ji budou postupně vozit potřebným. I dnes se v terénu pohybovali zástupci humanitárních organizací, kteří zjišťovali aktuální potřeby místních obyvatel.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme