Dva elitní policejní útvary údajně porušily směrnice při nákupu darů

Šéf protimafiánského policejního útvaru Robert Šlachta musí v krátké době vysvětlovat druhý případ údajného prohřešku vůči interním policejním předpisům. Na sklonku loňského roku jeho lidé čelili podezření ze zneužívání služebních aut. Teď podle deníku Právo pochybil sám Šlachta, když objednal mobilní telefony a notebooky za 150 tisíc korun bez výběrového řízení.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Robert Šlachta

Robert Šlachta | Zdroj: ČTK

Šlo o věcné dary podřízeným jako formu odměny. Kontrola finančního úřadu přitom upozornila na to, že podle policejních směrnic nesmí hodnota věcných darů přesáhnout 100 tisíc. Šlachta porušení rozpočtové kázně odmítá a z množících se kontrol je unavený.

„V první řadě mě to už nebaví a asi to není úplně dobře, když vůči takovém výkonnému útvaru se něco takového děje. A to je jediné, co k tomu můžu říct, je to prostě takové věčné okopávání kotníků,“ říká.

Stejné pochybení finanční úřad vytýká i řediteli protikorupční policie Tomáši Martincovi. Ten předloni bez výběrového řízení nakoupil elektroniku za 470 tisíc.

„Na rozdíl od deníku Právo my nedisponujeme žádným závěrem daňové kontroly finančního úřadu. Nebyli jsme s ním seznámeni, čili jej nemůžeme komentovat. V rámci těchto nákupů byli osloveni minimálně tři dodavatelé. O tom existují i písemné záznamy,“ vysvětluje za protikorupční policii její mluvčí Jaroslav Ibehej.

Ředitelé útvarů se hájí odlišným právním výkladem. Šlachta je nicméně připravený případně uloženou pokutu zaplatit.

„Ale já si stojím plně za tím, že jsem nikdy žádnou škodu neudělal, žádnou škodu jsme státu nezpůsobili a je to plně moje odpovědnost. A pokud bych něco způsobil, tak si za tím plně stojím a ponesu si veškeré důsledky,“ tvrdí.

Problémů je více

V krátké době je to druhý případ údajného prohřešku vůči policejním předpisům, který musí Robert Šlachta řešit. Na sklonku loňského roku jeho lidé čelili podezření ze zneužívání služebních aut.

Závěry prošetřování tohoto případu by měly být podle informací Radiožurnálu známé příští týden. Šlachta od začátku popírá, že by jeho lidé takto okrádali stát.

Martin Drtina, pir, kko Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme