Dva lékaři z Hodonínska jsou podezřelí z podvodů s recepty

Kriminalisté na Hodonínsku prověřují dva lékaře z Veselí nad Moravou kvůli podvodům s léky. Doktoři měli podle podezření vystavovat recepty bez vědomí pacientů. Kyjovské nemocnici, pro kterou lékaři externě zajišťovali pohotovost, tak vznikly škody v řádu statisíců korun.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Recepty a léky byly prezentovány na tiskové konferenci, kterou uspořádalo vedení kyjovské nemocnice

Recepty a léky byly prezentovány na tiskové konferenci, kterou uspořádalo vedení kyjovské nemocnice | Zdroj: ČTK

Na případ upozornila jedna z pacientek, která si při kontrole svého přehledu pojištění všimla, že jsou na něm vykázány léky, které nikdy neužívala. Navíc to bylo několik balení velmi drahých léků. Upozornila pojišťovnu ministerstva vnitra a následně se rozjelo vyšetřování.

„Celý případ byl zahájen na zdravotní pojišťovně ministerstva vnitra, která nás kontaktovala na podnět pacientky a pojišťovna provedla audit, kde zjistila, že byly propsány léky, které nešly přes náš systém, ve výši 170.000 korun za rok 2010. Na základě tohoto jsme oslovili další pojišťovny s tím, že chceme od nich další vyjádření a další prošetření, zda se jedná o činnost, která postihuje i ostatní pojišťovny,“ řekl ředitel kyjovské nemocnice Josef Pejchl.

Přehrát

00:00 / 00:00

Dva lékaři v kyjovské nemocnici vystavovali falešné recepty. Podrobnosti jsme rozebrali v Odpoledním Radiožurnálu s reportérem Petrem Sehnoutkou.

Pejchl také zdůraznil, že nemocnice okamžitě po zjištění celé záležitosti ukončila s těmito lékaři smlouvu a nyní se čeká na další vyšetřování policie. Podle vedení nemocnice mohly vzniknout nakonec až milionové škody.

Jak v Odpoledním Radiožurnálu upozornil reportér Petr Sehnoutka, v případě kyjovské nemocnice existovaly pro podezření na podvod dvě indicie. Už před časem totiž ředitel nemocnice Josef Pejchl totiž upozornil, že se mu nezdá meziroční nárůst výdajů za léky ze 17 na 21 milionů při stejném počtu ošetřených pacientů.

S největší pravděpodobností se ale na věc přišlo, když si pacienti vyžádali od své zdravotní pojišťovny přehled zdravotní péče. V něm je uvedeno vše, co zdravotní pojišťovna hradila za pacienta u lékařů i v lékárnách.

Podle Sehnoutky je pravděpodobné , že k podobným případům dochází i v dalších nemocnicích. Ne tolik ve velkých nemocnicích, kde lékaři veškeré vykonané úkony a předepsané léky zapisují do počítače a nemocniční software dokáže základní nesrovnalosti ohlídat.

„Neznamená to ale, že by se tu chyby stát nemohly, ať už úmyslné nebo způsobené omylem. Daleko větší pravděpodobnost pochybení nebo třeba i podvodu je ale u menších zdravotních zařízení nebo samotných lékařů,“ uvedl.

Reportér upozornil, že ‘podivné‘ údaje našel i ve výpisech zdravotní péče lidí ze svého okolí. „A to ve dvou případech. V jednom si lékař nechával proplácet výkony, i když je vůbec neudělal a v druhém případě šlo zřejmě o podvod s předepisováním léků. Lékař totiž vydal pacientovi konkrétní, ale levnější lék. Sám si potom ale naúčtoval, že z lékárny vyzvedával lék dražší,“ přiblížil.

Upozornit na nesrovnalosti ve výpisu je přitom velmi jednoduché. Na konci každého přehledu zdravotní péče od pojišťovny je formulář. Pokud lidé najdou ve výpisu nějaké nesrovnalosti, tak je jednoduše vypíšou a odevzdají pojišťovně.

Gabriela Grmolcová, Katarína Brezovská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme