Dva lidé zemřeli po zřícení věže s hnojivem na Českokrumlovsku

Dva lidé dnes zemřeli při zřícení ocelové věže se zemědělským hnojivem v obci Omlenice na Českokrumlovsku. Další dva pracovníci utrpěli zranění. Do okolí uniklo podle hasičů 1000 metrů krychlových dusíkatého hnojiva.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

zřícená nádrž na hnojivo v Omlenici na Českokrumlovsku

zřícená nádrž na hnojivo v Omlenici na Českokrumlovsku | Zdroj: ČTK

Nehoda se stala po 14. hodině v areálu bývalého Agrochemického podniku. Jak Radiožurnálu řekla mluvčí jihočeských hasičů Vendula Matějů, čtyři pracovníci doplňovali do věže hnojivo, přičemž se tlakem tekutiny zřejmě uvolnil poškozený plášť věže.

"Podle informací z místa zásahu uniklo z prasklé nádrže přibližně tisíc metrů krychlových tekutého dusíkatého hnojiva, které se vylilo do jímky a dále se rozlilo okolo celého zásobníku a na blízkou komunikaci. Následně došlo ke zhroucení celé věže," uvedla Matějů.

Dva pracovníky, které věž zavalila, utrpěli podle mluvčí smrtelná poranění a z konstrukce jímky je museli vyprostit hasiči. Další dva lidé stačili utéct, ale poranila je chemikálie. Jednoho muže se středně těžkými poraněními končetin a trupu odvezla sanita do českokrumlovské nemocnice, druhého přepravil s těžkým zraněním vrtulník na traumatologické centrum nemocnice v Českých Budějovicích.

Na místo neštěstí vyjela i osádka chemického zásahového automobilu z Českého Krumlova a chemického kontejneru z Českých Budějovic. Zásah pokračoval celé odpoledne. "Hasiči soustřeďují hnojivo do havarijní jímky a odčerpávají jej do nádob určených pro chemikálie, bude následovat sanace zasažené půdy," informovala před 17. hodinou Matějů. Událost šetří také policie a Inspekce životního prostředí.

Přehrát

00:00 / 00:00

Poslechněte si, jak o neštěstí informovala z místa reportérka Českého rozhlasu Mirka Nezvalová

Podle starosty Omlenice Karla Holuba se nepotvrdily obavy z ekologické havárie. "Na místě byl vedoucí odboru životního prostředí městského úřadu v Kaplici a podle jeho informací nemá havárie dopad na životní prostředí a žádné nebezpečí nehrozí ani občanům obce," řekl ve vysílání Radiožurnálu Holub. Areál je totiž uzpůsoben pro práci s tekutými hnojivy a většina látek se zachytila do jímek.

Příčinu zřícení jedné ze dvou nádrží nyní zkoumají odborníci. Věže přitom asi před měsícem procházely rekonstrukcí. "Nádrže jsou v areálu víc než 20 let a zřejmě únavou materiálu, která nebyla zjištěna před opravou, došlo ke zřícení jedné nádrže. V tu dobu obsahovala asi 600 tun tekutého hnojiva," doplnil starosta. Dva mrtví muži údajně nebyli zaměstnanci firmy, která v areálu skladuje hnojiva, ale jednalo se o pracovníky stavební společnosti z Českobudějovicka, která prováděla opravu zídky.

Přehrát

00:00 / 00:00

Poslechněte si rozhovor se starostou Omlenice Karlem Holubem v pořadu Radiofórum

Mirka Nezvalová, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme