Policie stíhá dva muže kvůli krádežím zbraní v lesích kolem muničního skladu ve Vrběticích

Policie stíhá dva muže pro podezření, že kradli střelné zbraně a výbušniny rozmetané před třemi lety výbuchem skladů ve Vrběticích na Zlínsku. V pátek to oznámil mluvčí policie Vladislav Malcharczik. Zbraně sbírali v lesích kolem areálu muničních skladů, kam je po výbuších zakázán vstup. Muži byli zadrženi a všechny zbraně, které dvojice odnesla, byly podle mluvčího nalezeny při domovních prohlídkách. Ostraha areálu byla kvůli případu posílena.

Vrbětice Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vjezd do muničního areálu u Vrbětic

Vjezd do muničního areálu u Vrbětic | Foto: Roman Verner | Zdroj: Český rozhlas

Dva sklady, které si firma Imex Group ve Vrběticích pronajímala, vybuchly v říjnu a prosinci roku 2014. Zbraně, munici a výbušniny exploze rozmetala do okolí. Dvojice zadržených mužů pak v poslední době pronikla do střeženého areálu a některé zbraně podle policie odnesla. „Vynesli několik po areálu výbuchem rozmetaných, velmi poškozených, zrezivělých a neúplných zbraní,“ sdělil Malcharczik v tiskové zprávě. 

Muži podle serveru iDnes.cz uváděli zbraně opět do stavu schopného střelby. Policie to ale nepotvrdila. Podle policejního mluvčího byli muži záhy vypátráni a žádnou z odnesených zbraní se jim nepodařilo prodat. „Všechny byly zajištěny při provedených domovních prohlídkách,“ doplnil Malcharczik. Dvojice mužů je stíhána za nedovolené ozbrojování, za což jim hrozí až osm let vězení. Bližší informace podle něj policie zveřejní v pondělí. 

Právní zástupce Imexu Radek Ondruš serveru iDnes.cz řekl, že se firma k případu připojila v roli poškozeného. Ondruš v souvislosti s tímto případem kritizoval zabezpečení oblasti kolem vybuchlých skladů. Hermetické uzavření areálu, jehož oplocení je dlouhé asi 15 kilometrů, by ale podle mluvčího policie vyžadovalo „obrovské nasazení“ živé síly a technických prostředků. „Po tomto incidentu Policie ČR i Vojenské lesy a statky posílily střežení areálu a byla přijata další odpovídající opatření,“ doplnil mluvčí. 

Munice uskladněná v dalších skladech v areálu byla z Vrbětic odvezena. Policie exploze vyšetřuje jako úmyslné obecné ohrožení. Při prvním výbuchu zemřeli dva lidé.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme